Комуністичну партію України (КПУ) було реанімовано після заборони владою незалежної України в 1993 р. Установчий з'їзд політичної сили пройшов у Донецьку, її очолив Петро Симоненко. На парламентських виборах 1994 і 1998 рр. КПУ здобувала перемогу, а її лідер на президентських виборах 1999 р. зайняв друге місце, поступившись другому Президенту України Леоніду Кучмі.
З часом рейтинг КПУ став падати. На парламентських виборах 2006 р. політична сила отримала менше 4% голосів виборців, а 2007 - трохи більше 5% голосів. Зростання в підтримці партія продемонструвала на виборах до Верховної Ради України 7-го скликання, отримавши 13,18% голосів виборців. У новому скликанні КПУ активно співпрацювала з провладної Партією регіонів, виступала проти євроінтеграції України, намагаючись кілька разів ініціювати всеукраїнський референдум про приєднання України до Митного Союзу Єдиного економічного простору Росії, Білорусі і Казахстану.
Після повалення четвертого Президента України Віктора Януковича КПУ перейшла в опозицію до нової влади, бойкотуючи більшу частину голосувань в парламенті, що поставило політичну силу під загрозу зникнення.
У липні 2014 р. Міністерство юстиції України звернулося до суду з проханням розглянути заборону діяльності партії в Україні за звинуваченням у підтримці сепаратизму на Сході країни та в Криму. Крім того, народні депутати схвалили закон, що дозволив розпустити фракцію КПУ у Верховній Раді України.
У партії останні події назвали утисками і запевнили в намірі брати участь у дострокових парламентських виборах 2014 р.