ua en ru

Народний Рух України


Девіз: "Державність, демократія, реформи!".

Народний Рух України (НРУ) був заснований як суспільно-політична організація "Народний Рух України за перебудову" у вересні 1989 р. (у жовтні 1990 р. з назви виключені слова "за перебудову"). Першим керівником був обраний поет Іван Драч.

У 1990 р. партія бере участь у виборах до Верховної Ради УРСР (після 1991 р. - Верховна Рада України). У парламенті депутати НРУ складають кістяк опозиційного блоку "Народна рада", який налічував 211 депутатів з 450.

На президентських виборах 1991 р. НРУ висуває кандидатуру В'ячеслава Чорновола, який займає друге місце після Леоніда Кравчука, набравши 23,27% голосів. Після виборів Рух заявляє про свою опозиційність.

У лютому-березні 1992 р. проходять треті Всеукраїнські збори НРУ, на яких співголовами НРУ були обрані В.Чорновіл, І.Драч та М.Горинь. У грудні того ж року, на четвертих Всеукраїнських зборах НРУ, єдиним головою організації був обраний В.Чорновіл, що призвело до розколу в партії і створення "Всенародного Руху України" на чолі з Ларисою Скорик.

У лютому 1993 р. Народний Рух України реєструється як політична партія.

На президентських виборах 1994 р. НРУ не висуває свого кандидата в Президенти України, однак бере участь у виборах до Верховної Ради. На момент проведення першого засідання парламенту другого скликання в його складі було 5,9% депутатів, що були членами Народного Руху.

На виборах Верховної Ради третього скликання партія отримує 9,4% голосів, що є другим результатом по Україні. У парламенті створюється фракція Народного Руху України, до якої входять 48 народних депутатів.

У лютому 1999 р. в НРУ ​​відбувається другий розкол. Прихильники заступника голови партії Юрія Костенка проводять збори, названі ними десятими Всеукраїнськими зборами НРУ, на яких Ю.Костенко проголошується головою партії. У березні проходить другий етап дев'ятих всеукраїнських зборів НРУ, на яких делегати підтверджують повноваження В.Чорновола, а Ю.Костенко позбавляють поста заступника глави НРУ. Група Ю.Костенко створює партію "Український народний рух" (з 2003 р. - Українська народна партія).

25 березня 1999 р. в автокатастрофі під Борисполем гине глава НРУ В.Чорновіл. Центральний провід НРУ обирає в.о. голови партії Геннадія Удовенка, а в травні десяті Всеукраїнські збори НРУ обирають Г.Удовенко главою партії.

НРУ висуває кандидатуру Г.Удовенко на президентських виборах 1999 р. На них він отримує підтримку 1,22% виборців і займає 7-е місце з 13.

У листопаді 2000 р. в партії відбувається третій розкол. Діяч партії Богдан Бойко із групою однодумців проводить з'їзд партії "Народний Рух України за Єдність".

На парламентські вибори-2002 НРУ йде у складі виборчого блоку "Наша Україна". Народними депутатами стають 13 членів Руху.

У травні 2003 р. відбулися тринадцяті Всеукраїнські збори НРУ, на яких головою партії був обраний  Борис Тарасюк.

На президентських виборах 2004 р. партія підтримала кандидата в Президенти України Віктора Ющенка. Після його перемоги Б.Тарасюк отримав пост Міністра закордонних справ.

У парламентських виборах 2006 р. НРУ знову бере участь у складі блоку "Наша Україна". За списками блоку депутатами стали 13 рухівців. Після формування в парламенті антикризової коаліції НРУ заявив про свою опозиційність, однак Б.Тарасюк працював в уряді Віктора Януковича главою МЗС до січня 2007 р.

Після розпуску парламенту в 2007 р. проходять сімнадцяті Всеукраїнські збори НРУ, на яких було прийнято рішення про створення виборчого блоку "Рух - Українська правиця" з партіями УРП "Собор" і УНП. Пізніше учасники блоку вирішили влитися до складу блоку "Наша Україна - Народна Самооборона". За його списками народними депутатами були обрані Борис Тарасюк, В'ячеслав Коваль, Іван Стойко, Роман Ткач, Олександр Чорноволенко та Ярослав Кендзьор.

У Верховній Раді VI скликання депутати від НРУ ввійшли в коаліцію, створену Блоком Юлії Тимошенко і НУНС. Б.Тарасюк почав виступати з різкою критикою на адресу Президента В.Ющенка, що стало причиною ще одного розколу в партії. У січні 2009 р. партійних квитків були позбавлені керівники львівської та тернопільської обласних організацій Я.Кендзьор та І.Стойко. Добровільно вийшли з партії прихильники Президента Ющенка Лесь Танюк і вдова В.Чорновола Атена Пашко.

На президентських виборах 2010 р. Народний Рух України підтримує кандидата Юлію Тимошенко. Після поразки лідера БЮТ і формування в парламенті нової коаліції НРУ заявив про перехід в опозицію, а його лідер Б.Тарасюк підписав угоду про створення об'єднаної опозиції з низкою партій, що входять в блоки БЮТ і НУНС.

Нинішній глава НРУ - Борис Тарасюк.