Залагоджено тривалу суперечку за віддалений безлюдний острів
На минулому тижні Канада і Данія залагодили тривалу прикордонну суперечку за віддалений острів Тартіпалук (Ганс) в Арктиці. Територію острова розділили на дві частини.
Про це повідомляє TRAVEL РБК-Україна з посиланням на Укрінформ.
"Сьогодні дійсно історичний день. Ми обговорювали суверенітет Тартіпалука більше 50 років. Після активізації переговорів в останні кілька років ми досягли рішення", — сказав міністр закордонних справ Данії Еппе Кофод під час спільної прес-конференції з главою МЗС Канади Мелані Жолі.
Він висловив сподівання, що ці переговори та дух угоди надихатимуть інших:
"Це дуже необхідно в часи, коли повага заснованого на правилах міжнародного порядку відчуває тиск".
Відео: Канада і Данія завершили "війну" за острів (youtube.com/CBC News)
У МЗС Канади уточнили, що укладена угода визначає не тільки державну приналежність острова площею 1,3 кв.км, але також морський кордон на шельфі в межах 200 морських миль і континентальний шельф поза цією зоною.
Острів Ханс (або Ганс) є невеликий безлюдний острів площею 1,3 квадратних кілометра в протоці Кеннеді в Арктиці. Суперечка за острів увійшов в історію як "війна віскі", але вона була швидше жартівливиою, і проходила абсолютно мирно.
50-річна "війна віскі" закінчилася першим сухопутним кордоном між Канадою і Європою після десятиліть сміховинного конфлікту дві нації вирішили розділити крихітний безлюдний острів Ханса, — пишуть західні ЗМІ.
"Найбільш дружня війна, або скоріше війна, якої ніколи не було, підійшла до кінця. Після 50 років претензій на суверенітет над островом Ганс, який розташований за Полярним колом і має площу всього 1,3 квадратних кілометра, Данія і Канада вирішили розділити його, фактично створивши перший в історії сухопутний кордон між Канадою і Європою", — пояснювати на сайті ifscience.
Фото: Командир фрегата HDMS Triton Королівських військово-морських сил Данії Пер Старклінт на острові Ханс біля датського прапора, серпень 2003 року (wikipedia.org)
У 1972 році перед канадськими та данськими вченими поставили завдання — визначити географічні координати крихітного острова і його місцезнаходження щодо абсолютно довільних морських кордонів.
У наступному році обидві країни заявили, що острів знаходиться на їхньому боці. Протягом декількох років про цю суперечку ніхто не згадував, поки канадська нафтова компанія не провела деякі дослідження на острові і навколо нього. Це сталося в період, коли дві країни вивчали угоду про морські райони протоки Нерс, де знаходився Острів Ганс.
Угоду підписали в 1983 році, а новини про розвідку Dome Petroleum досягли Данії в 1984 році. Кажуть, що тодішній міністр Гренландії тому Хойем прилетів на вертольоті на острів Ганс, встановив прапор, залишив пляшку лікеру (можливо, шнапсу) і написав наступне:
Velkommen til den danske ø — Ласкаво просимо на данський Острів.
Відео: Як виникла суперечка за віддалений острів в Арктиці (youtube.com/Until Now)
"Потім канадці зробили те ж саме, знявши прапор і залишивши пляшку канадського віскі, від якого добродушна війна отримала свою назву. Такі рухи з боку двох країн тривали роками", — пояснюють на сайті.
"Війна" знову привернула увагу преси у 2004 році, і з того часу дві країни вирішили знайти офіційне рішення.
"Через багато років вони вирішили піти по найбільш очевидному шляху: розділити безлюдний острів на дві частини. Це створило один з найменших кордонів в історії та перший сухопутний кордон між Канадою і Європою".
Нагадаємо, ми писали, яка територія не належить жодній країні світу.