Туреччина найбільше відчує спад туризму на тлі агресії РФ, прогнозують експерти
Світова туристична індустрія вже відчуває на собі наслідки війни в Україні. Раптове скорочення числа росіян і українців, які виїжджають за кордон з моменту вторгнення РФ, завдало величезної шкоди відновленню галузі відразу після COVID.
Авіакомпанії по-новому планують рейси, облітаючи Росію, а санкції не дозволяють росіянам розплачуватися за кордоном картами всесвітньо відомих систем.
У популярних туристичних країнах оцінюють, яким буде спад туризму на тлі агресії РФ. Тим часом Україна та світова спільнота закликають розірвати співпрацю з Росією, зокрема й у сфері туризму.
TRAVEL РБК-Україна з посиланням на Arab News розповідає, як розв'язана проти України війна впливає на світову індустрію подорожей.
Після вторгнення Росії в Україну західні країни заборонили російським пасажирським літакам входити у їхній повітряний простір, і вся російська туристична індустрія зазнала кардинальних змін, пише видання.
Західні санкції різко скоротили список місць, куди росіяни можуть їздити за кордон, фактично ізолюючи країну від світу. Раніше місцеві турфірми допомагали клієнтам бронювати розкішні поїздки по всьому світу. Тепер вони змушені шукати локації, список яких тільки скорочується.
"Тепер ми можемо літати тільки в 15 країн, в основному в країни колишнього СРСР. Також - в Іран, Ізраїль, Туреччину, В'єтнам, Занзібар, Катар, ОАЕ і Таїланд деякими російськими авіакомпаніями. Багато хто їде просто куди завгодно з квитком в один кінець і готівкою. Наприклад, в Узбекистан, Грузію, Вірменію, ОАЕ", — говорить виданню власник однієї з російських турфірм Володимир Інякін.
Ціни на авіаційне паливо різко зросли після того, як західні санкції вдарили по російській економіці. Це також призвело до зростання цін на авіаквитки. Тепер квитки на прямі рейси з Москви в Дубай в обидві сторони коштують від 609 доларів на flydubai, 1359 доларів на Emirates і 810 доларів на Turkish Airlines. Це на кілька сотень доларів вище, ніж було до 24 лютого.
Фото: Міжнародні прибуття по всіх континентах скоротилися через пандемію COVID. Тепер прогнозують спад туризму через війну в Україні (Arab News, UNWTO)
До війни, за словами Інякіна, "Аерофлотом можна було летіти туди та назад з Москви в Дубай за 300-350 доларів". Однак зараз Аерофлот зупинив всі рейси, окрім польотів до Мінська.
"Зараз інфляція, а обмінний курс — долар по відношенню до російського рубля — надзвичайно високий", — сказав Arab News на умовах анонімності громадянин Росії, який проживає в Перській затоці.
Міжнародна банківська система SWIFT, що об'єднує понад 11 000 фінансових установ по всьому світу, наприкінці лютого призупинила обслуговування семи російських банків у зв'язку з війною в Україні. Це завдало шкоди фінансовій системі РФ і обмежило її можливості міжнародної торгівлі. На практиці це зробило практично неможливим використання росіянами кредитних карт і банківських рахунків за кордоном.
"Головна проблема – якщо ви громадянин Росії й проживаєте в країні, не можна так просто забронювати авіаквитки або готелі, оскільки Visa і Mastercard більше не підтримуються в Росії. Небагато країн приймають російську національну платіжну систему "Мир", - сказав виданню житель Перської затоки.
За даними видання, від скорочення турпотоків з РФ найбільше страждають Таїланд, В'єтнам, Туреччина, Єгипет і Кіпр.
До війни українці були завзятими мандрівниками, пише Arab News. Але тепер, коли мільйони з них стали біженцями через війну, їх витрати на туризм практично зникли з туристичного ринку.
Фото: Громадянам РФ не можна так просто забронювати авіаквитки або готелі, оскільки Visa і Mastercard більше не підтримуються в Росії (Getty Images)
"Ми, українці, любимо подорожувати. Але про туризм зараз ми взагалі не думаємо", — сказала Arab News Марія, українка родом з Одеси, яка зараз живе в Дубаї.
Україна з її історичними містами, мальовничою сільською місцевістю і красивим морським узбережжям теж була популярним туристичним напрямком. Однак зараз повітряний простір України закрито для пасажирських літаків, а міста та інфраструктура зруйновані.
"Ніколи в житті не думала, що почую сирени повітряної тривоги по відеозв'язку у своєму місті", — сказала Марія.
Найсильніше, за даними видання, втрату українських відвідувачів вже в цьому сезоні відчує Туреччина. До пандемії туризм становив 10% ВВП країни. У 2021 році після зняття обмежень на поїздки країну відвідали близько 4,7 млн росіян і 2,1 млн українців: чверть від усіх 24,7 мільйона іноземних гостей за весь рік.
Хоча Туреччина не вводила санкції проти Росії та не закривала повітряний простір для авіакомпаній з РФ, вторгнення в Україну зруйнувало надії галузі на відновлення. Прогнози по доходах від туризму на цей рік значно знизив і В'єтнам.
Згідно з опитуванням, проведеним Національною адміністрацією туризму В'єтнаму у 2019 році, росіяни витрачають в середньому 1600 доларів за перебування в країні. Інші іноземці — в середньому по 900. В останні роки тут стали відкривати багато турфірм, орієнтованих суто на росіян. Але 23 березня цього року у відповідь на війну в'єтнамські авіалінії призупинили польоти в Росію і з Росії.
Фото: Росіяни через санкції можуть без проблем поїхати фактично тільки в 15 країн (Getty Images)
"Війна в Україні створює нові виклики глобальному економічному середовищу і може перешкодити відновленню довіри до глобальних подорожей", — йдеться в заяві Всесвітньої туристської організації ООН від 31 березня.
На Росію й Україну в сукупності припадало 3% світових витрат на міжнародний туризм у 2020 році. Якщо війна продовжиться, можуть бути втрачені не менше 14 мільярдів доларів світових доходів від туризму, прогнозують в організації. З іншого боку, експерти кажуть, що це не такий величезний відсоток, щоб спровокувати реальну катастрофу у сфері туризму.
Італія — одна з популярних у туристів країн, яка разом з ЄС приєдналася до санкцій проти Росії. У звіті британської The Guardian говориться, що росіяни навряд чи входять в топ 20 країн за кількістю відвідувачів Італії. Але за часом, проведеним в країні, займають дев'яте місце, а за кількістю грошей, які ті везли в країну — друге після Німеччини.
Росіяни активно купували в Італії нерухомість, а в деяких регіонах з'являлися цілі містечка – "філії русского мира": населені пункти, де більшість вілл і будинків належить громадянам РФ. Продаж елітних вілл росіянам становить істотну частину доходів італійців: тут раніше відкривалися компанії, орієнтовані на громадян з країни-окупанта, писало РБК-Україна раніше. Тепер, мабуть, багато з них закриються.
Тим часом все частіше звучать заклики країнам уникати будь-якої співпраці з РФ. Країнам, які залежать від туризму, потрібно вибрати або гроші на крові, або усвідомлений вибір на користь демократії, говорять у Державному агентстві розвитку туризму України.
"Агресор повинен відчути на собі презирство всього світу, а росіяни, які масово словом і податкам підтримують агресію проти нашої країни, заслуговують перельоти виключно за маршрутом Москва-Магадан з короткою зупинкою в Воркуті", — кажуть у відомстві.
У ДАРТ проаналізували, як насправді світовий туризм підтримує Україну і хто досі "не гребує тим, щоб заробляти криваві російські гроші та спонсорувати війну".
Фото: На Росію та Україну в сукупності припадало 3% світових витрат на міжнародний туризм у 2020 році (Getty Images)
Список країн, які "зберігають нейтралітет" або взагалі не засуджують окупанта, досить довгий. Зараз їх більше 70-ти. До цього переліку входять:
Тим часом незрозуміло, скільки саме триватиме війна в Україні, пишуть в Arab News. Лінія фронту змістилася на схід і південь країни, а ознак повернення до звичайного життя найближчим часом поки мало.
Нагадаємо, війна в Україні не зупинила Єгипет від прийому російських туристів.