Коли закінчиться мобілізація в Україні і перестануть вручати повістки
В Україні розпочалася загальна мобілізація з 24 лютого після повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Зараз вона й досі триває. Всього вона передбачає чотири хвилі, і наразі офіційно триває друга.
У матеріалі Styler читайте, коли мобілізація в Україні скінчиться та чоловікам перестануть вручати повістки в армію.
Скільки триватиме мобілізація в Україні
Згідно з указом № 69/202 президента України Володимира Зеленського від 24 лютого 2022 року, мобілізація здійснюється на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей та міста Києва.
Призов військовослужбовців повинен проводитися протягом 90 діб з дня набрання чинності цим Указом на всій території держави.
Тобто, мобілізація в Україні 2022 року закінчиться 24 травня. Але ця дата може змінитися в залежності від ситуації на фронтах.
Скільки хвиль мобілізації в Україні
Закон Верховної Ради "Про мобілізацію" передбачає чотири хвилі мобілізації.
Перший етап - колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили за контрактом або в одній з хвиль мобілізації.
Другий етап - військовослужбовці, які проходили військову службу до 2014 року або служили за контрактом. Почалася ще 15 березня.
Третій етап - мобілізаційний резерв. Це військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри вузів як офіцери запасу. В деяких регіонах вже почалася.
Четвертий етап - громадяни, у яких немає вікових і фізичних обмежень по призову на військову службу. Дату цього етапу визначатимуть у Генштабі ЗСУ, і вона розпочнеться за указом.
Кого призивати в армію не будуть
Відповідно до статті 23 Закону "Про мобілізацію", є категорії громадян, які не підлягають призову на військову службу.
- ті, хто був заброньований на період мобілізації та воєнний час державними органами влади та іншими державними організаціями, органами місцевого самоврядування, за установами, підприємствами та організаціями
- ті, хто був визнаний медкомісією тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров'я (до шести місяців з необхідністю проходження повторної комісії) та особи з інвалідністю
- чоловіки та жінки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей до 18 років (можуть бути призвані на військову службу тільки в разі їх згоди та тільки за місцем проживання)
- чоловіки та жінки, які одні виховують дитину/дітей до 18 років (можуть бути призвані на військову службу тільки в разі їх згоди і тільки за місцем проживання)
- чоловіки та жінки, які виховують дитину з інвалідністю підгрупи А або ту, яка хворіє на тяжку хворобу (з відповідною довідкою) віком до 18 років
- чоловіки й жінки, на утриманні яких знаходиться дитина з інвалідністю (з видами порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження)
- чоловіки та жінки, які виховують повнолітню (18 -23 років) дитину, яка є особою з інвалідністю I або II групи
- чоловіки й жінки, які є опікунами, усиновителями, прийомними батьками, піклувальниками, батьками-вихователями та утримують дітей-сиріт і тих дітей, які були позбавлені батьківського піклування (віком до 18 років); особи, які займаються чоловіком або дружиною, або батьками (своїми або чоловіка / дружини)
- які були визнані інвалідами I-II групи
- особи, які постійно доглядають за особою з інвалідністю I-II групи або за особою, яка, за висновком лікаря, потребує такого догляду
- ті, які займаються постійним доглядом за особами, які потребують турботи за законом (у разі, якщо немає інших громадян, які можуть взяти на себе цей догляд)
- піклувальники особи з інвалідністю, визнаною судом обмежено дієздатним або недієздатним
- народні депутати, депутати Верховної Ради Криму
а також працівники певних органів:
- військового управління, військових частин, установ, підприємств та організацій;
- ЗСУ
- Міністерства оборони України
- Служби безпеки України
- Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
- Національної гвардії України
- Служби зовнішньої розвідки
- Національної поліції України
- Державної прикордонної служби України
- Національної гвардії України
- Національного антикорупційного бюро
- податкової міліції
- Управління державної охорони України
- Державного бюро розслідувань
- Державної виконавчої служби України
інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках:
- ті, хто отримує професійну вищу або вищу освіту, аспіранти, асистенти-стажери, докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі навчання;
- науково-педагогічні та науковці закладів професійної вищої та вищої освіти, а також організацій, що мають вчений ступінь та / або вчене звання;
- педагогічні працівники закладів середньої освіти, які працюють хоча б на 0,75 ставки у наукових та освітніх закладах;
- особи, які звільнилися з військової служби в запас і з цього часу ще не минуло шести місяців (до цього переліку не входять резервісти першої черги), але їх можуть призвати за їх власним бажанням;
- чоловіки й жінки, чиї близькі родичі пропали безвісти або загинули під час проведення АТО і були до неї залучені побічно або прямо.
Читайте також, хто з чоловіків може виїхати з України під час війни.
Раніше ми писали, що робити чоловікам на окупованих територіях, щоб уникнути мобілізації.
А також розповідали про те, хто і де має право вручати повістки про мобілізацію.