Йом Кіпур 2018: історія і традиції свята
В Йом Кіпур (Судний день) іудеї дотримуються суворого посту
Йом Кіпур 2018 святкується з вечора 18 вересня. Історія свята пов'язана з легендою про Золотого тельця, а традиції передбачають суворе утримання від їжі і старанну молитву для спокути гріхів. Що не можна робити в Йом-Кіпур, і яких обрядів дотримуються - розповість Styler.
Йом Кіпур 2018: коли відзначається
Через 10 днів після настання Єврейського нового року відзначається Йом-Кіпур (Судний день). У 2018 році Йом-Кіпур починається з вечора 18 вересня і триватиме до заходу сонця 19 вересня.
Свято символізує закінчення Десяти днів покаяння, коли Господь на Вищому суді оцінює дії людини, його гріхи і виносить вирок про подальшу долю.
Йом-Кіпур має кілька назв: Судний день, День Всепрощення, Суббота субот.
Фото: В Йом-Кіпур в синагозі здійснюються особливі молитви (pixabay.com/falco)
Історія і традиції Йом-Кіпур
Згідно з переказами, історія Йом-Кіпур починається з часів вигнання євреїв з Єгипту. Втомившись від довгих поневірянь, багато іудеїв зневірилися. Мойсей пішов на гору Синай і дуже довго не повертався, а люди створили собі нове божество - Золотого тільця.
Коли Господь побачив, як іудеї поклоняються ідолу, він сильно розгнівався. Однак Мойсеєві вдалося вимолити Бога про милосердя і порятунок іудеїв. З тих пір відзначається день Всепрощення або Йом-Кіпур, коли кожній людині дається можливість покаятся і спокутувати гріхи.
Згідно з Торою, в Йом-Кіпур не можна займатися нічим, окрім молитов і роздумів про свої вчинки. У синагогах на свято здійснюються особливі молитви:
- Кол-нідрей ("молитва відкриття") - читається до заходу сонця першого дня святкування. Увечері після служби всі вбираються в білий одяг і виходять гуляти.
- Поминальна молитва за померлих близьких.
- "Закриваюча молитва" читається після заходу на другій день Йом-Кіпур. Після неї сурмлять в баранячий ріг "шофар".
Особливе значення має обряд "капарот". Людина розкручує у себе над головою живого півня зі словами "Хай буде це моєю спокутою", після чого птицю жертвують бідним або ріжуть.
У давнину на Йом-Кіпур в жертву приносили двох тварин (козлів). Одного вбивали і спалювали, а другого відводили в пустелю після символічного обряду покладання на тварину всіх людських гріхів. Від цього і пішов вислів "козел відпущення".
Фото: На Йом-Кіпур старанно моляться (pixabay.com/Darelle)
Що не можна робити в Йом-Кіпур
На свято Йом-Кіпур до теперішнього часу дотримуються суворих обмежень, що стосуються повсякденного життя. В Ізраїлі навіть не працює громадський транспорт, радіо, телебачення, люди не користуються телефонами. Через заборону працювати Йом-Кіпур отримав назву "Суббота субот".
П'ять головних заборон Йом-Кіпур
- Строгий піст починається за годину до заходу сонця 18 вересня і триває до вечора 19 вересня. Не можна не лише їсти, а й пити.
- В Йом-Кіпур не можна вмиватися.
- Заборона накладається на використання косметики в святковий період.
- На Йом-Кіпур заборонено носити взуття зі шкіри.
- Правила свята також забороняють інтимну близькість.
Рекомендуємо до перегляду:
Відео: РБК-Україна