Пліснява, яка виросла на продуктах - хлібі, варенні, фруктах чи овочах означає, що таку їжу треба викинути. Відібрати, обрізати там, де грибок - не варіант.
Читайте в матеріалі Styler нижче, чому це небезпечно.
Пліснява - це мікроскопічні гриби, або ж мікроміцети. Це надзвичайно різноманітна група мікробів, і до них входять не лише ті, які викликають плями на стінах чи псують продукти. Серед цих грибів є й корисні, приміром такі, з яких виготовляють антибіотики чи використовують для сиру.
Однак та пліснява, яка виростає на залежалих продуктах - шкідлива. Вдихання спор такої плісняви та контакт із нею може викликати подразнення дихальних шляхів та респіраторні симптоми.
При тривалому контактуванні з пліснявою підвищуються ризики виникнення алергій. Окрім того, грибні метаболіти можуть виступати тригером для розвитку астми.
На фоні серйозного зниження імунітету і високої концентрації спор плісняви, можуть виникати такі серйозні хвороби, як аспергільоз легень.
Споживати у їжу продукти, на яких з'явилася пліснява, не варто. Навіть прибрати трохи запліснявілого - не варіант, грибок заражує все навколо.
Гриби можуть продукувати токсини, що у високих кількостях можуть бути небезпечні.
Якщо ви помітили, що на хлібі або у банці варення з’явилася пліснява - не їжте їх та не намагайтеся позбутися плісняви локально, просто відрізавши шматок хліба з пліснявою чи забравши ложкою плісняву.
Уражена грибом частина зацвілого продукту насправді значно більша, ніж здається на перший погляд.
Раніше ми писали, чим замінити медикаменти при блювоті, температурі, ацетоні та інших станах.
Всі оперативні і тільки перевірені новини без російської пропаганди і фейків - в групах РБК-Україна в Telegram і Viber. Приєднуйся!
Перемога буде за нами! Слава Україні!