У ніч на 26 квітня стануть відомі переможці премії "Оскар". На жаль, цього річ найпрестижнішу кінонагороду знову не отримають представники України...
Чому українські фільми досі не номінувалися на "Оскар" і чи зміниться ця ситуація коли-небудь - розповів у інтерв'ю РБК-Україна арт-директор Української кіноакадемії і голова Українського Оскарівського Комітету Алік Шпилюк.
Потрапляння будь-якого фільму у перелік номінантів на премію "Оскар" - це не просто удача, а титанічна робота багатьох людей, каже кіноексперт. Це довгий шлях, який поки що Україні не вдалось подолати.
Згідно з правилами Американської кіноакадемії, кожна країна може висунути один фільм на рік в номінації "Найкращий міжнародний повнометражний фільм". В Україні відбором фільму-представника країни займається УОК.
Його члени розглядають кожен фільм, поданий до комітету, обговорюють його і голосують за певними критеріями, враховуючи художню цінність, культурну значимість, відзнаки фільму на міжнародних кінофестивалях класу "А" і перспективи його проходження оскарівської процедури.
Картина "Донбас" була висунута Україною на премію "Оскар" в 2018 році
Після того, як вибір зроблено, фільм вирушає на розгляд до Американської кіноакадемії, яка згодом формує лонг-лист з переліком стрічок, що пройшли технічний відбір на відповідність правилам Американської кіноакадемії.
Це ще не номінація, як багато хто вважає, адже наступний крок - формування шорт-листа. І лише після цього шляхом анонімного голосування визначається фінальний перелік саме номінантів.
Паралельно із цим відбувається промокампанія стрічки та її дистрибуція у США. Чим більший розголос у фільму, чим він впізнаваніший, тим більше шансів має на потрапляння у шорт-лист.
З 2011 року Україна мала вісім спроб подолати шлях до номінації на "Оскар". Стільки разів Оскарівський комітет обирав фільми на здобуття премії. Але жоден з них не потрапив до шорт-листа.
Фільм "ТойХтоПройшовКрізьВогонь" претендував на "Оскар" від України в 2012 році
Втім, це не є показова ситуація. Адже багато країн так само ще жодного разу не номінувалися, а для декого цьогорічний "Оскар" став дебютом. Наприклад, вперше на нагороду претендує туніський фільм - "Людина, яка продала свою шкіру". Тому наш "зірковий час" ще попереду.
Цьогоріч фільмом-висуванцем на "Оскар" від України була антиутопія Валентина Васяновича "Атлантида". Фільм здобув безліч нагород на міжнародних престижних кінофестивалях, зокрема на Венеціанському та на ОМКФ.
Але "Атлантида" - надто артхаузна для Американської кіноакадемії стрічка. Певно, в цьому і полягає одна з причин того, чому України досі не було серед номінантів на "Оскар".
Крім того, міг вплинути цьогорічний фактор формування шорт-листа. Раніше частину фільмів до нього обирали члени Виконавчого комітету нагороди найкращому міжнародному фільму. Власне вони зважали на соціальну значимість та високу художню якість кінороботи. В українському кіносередовищі існує думка, що ця структура могла би якраз обрати "Атлантиду" до короткого списку.
Трейлер фільму "Атлантида"
Що стосується загальної ситуації з висуненням українських фільмів на "Оскар", то вона полягає у довгій відсутності потужної продюсерської сили. Лише в останні три-чотири роки продюсери реально почали займатися просуванням стрічок у цій категорії. Ці фактори стосуються як ігрових, так і документальних фільмів.
Український кінематограф, якому притаманна висока художня якість, часто орієнтований на фестивальний формат. Але я впевнений, колись українці точно піднімуться на сцену театру Долбі за заповітною статуеткою.
Можливо, шанс на "Оскар" у 2022-му матиме фільм "Мої думки тихі 2"?
Нагадаємо, що церемонію вручення статуеток премії Оскар 2021 можна буде спостерігати в прямому ефірі на каналі "Україна" в ніч з неділі на понеділок, 26 квітня.
До слова, нещодавно стали відомі імена зіркових ведучих кінопремії "Оскар" у 2021 році.