Після вибуху на ЧАЕС керівництво СРСР вирішило обов'язково проводити парад у Києві 1 травня
Вибух на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року і серйозність катастрофи тривалий час переховувалися керівництвом СРСР від громадян. Влада ухвалила рішення евакуювати жителів Прип'яті, однак розповідали про короткочасний виїзд із міста. У той же час скасовувати парад 1 травня в Києві не збиралися, розповів колишній президент України Леонід Кравчук, який на той момент був членом ЦК Компартії України.
Коментуючи Чорнобильську трагедію, політик наголосив в ефірі програми "Право на владу" на каналі "1+1", що в СРСР абсолютно все будувалося на брехні.
"Головне було не те, що нам робити або не робити, а те, як подивляться на те, що ми робимо, і особливо на Заході. Фальшива демократія - для того, щоб на Заході сказали, що вона у нас є. Людина не існувала як людина. Існувала партія", - розповів Кравчук.
Відповідаючи на питання про те, чи відображає мегапопулярний серіал "Чорнобиль" від HBO дійсне положення речей у реакції влади СРСР на катастрофу, він розкрив кілька нових нюансів.
Фото: скріншот
"Я можу сказати про такі речі, які у фільмі не могли бути показані. Тому що вони робилися не тут, в Україні. Я хочу сказати про те, як вирішувалося питання про будівництво станції. Україна не була головною територією, на якій повинна була бути побудована атомна електростанція. І на те, щоб вона була побудована в Україні, наполягав і прийняв рішення Київський обком партії. Єдиний чоловік, який запротестував проти будівництва атомної електростанції над Києвом на Дніпрі, був президент академії наук Борис Євгенович Патон. Всі інші погодилися", - розповів Кравчук.
Екс-президент України нагадав, що у той час він входив до складу сформованої в Києві ідеологічної групи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
"Перед нами була поставлена одна задача - не спричинити паніку, сказати те дозоване, що потрібно знати. А я вже 27 квітня був у Прип'яті. Було там чотири людини: був Плющ Іван Степанович, був секретар ЦК Компартії України Івашко, був я - завідувач відділом, заступник завідуючого відділом науки Сердюк. Ми бачили, як все відбувалося, як евакуювали Прип'ять... Ви собі уявити не можете: погода красива, люди вийшли з баянами, дівчата співають, хлопці грають. Чому? Їм брехали, що їдуть лише на день-два, і що вони повернуться. А всі знали, що вони не повернуться", - зазначив Кравчук.
Фото: 33 роки тому сталася аварія в Чорнобилі на ЧАЕС
Він додав, що у них самих від ЦК там тоді не було дозиметрів, "ми не знали точно, що це радіація, весь час говорили, що це пожежа".
"Але знаєте, неофіційно інформація завжди ходила по колу, і ми вже знали через Москву, що це - вибух. І що люди у Прип'ять не повернуться. І я хочу сказати, що з тих чотирьох вже двоє на тому світі - ми ще із Сердюком залишилися. Тому я пережив Чорнобиль. Я був у Прип'яті разів п'ять до. У Чорнобилі теж. Ми повинні були доносити правду партії. Ми повинні були говорити, ідеологічно обробляти людей, щоб вони правильно думали й правильно діяли. Думали правильно і діяли правильно на брехні", - розповів Леонід Макарович.
Він наголосив, що тому ЦК Компартії України "також скрізь цю брехню підтримували".
"І те, що Щербицькому зателефонував Горбачов і сказав, що треба проводити обов'язково - обов'язково! - першотравневу демонстрацію, я був присутній при цьому", - згадав Кравчук.
"Володимир Васильович говорив йому, що досить складна ситуація. "Не панікуйте!". Ну, власне кажучи, давайте подумаємо... Мільйон із чимось населення. Якщо цей мільйон з Києва почне рухатися, залишати квартири і все інше... До речі, вагони були підготовлені, поїзди були підготовлені до можливої евакуації Києва. Це також ніхто точно не знає, але вони були", - розповів він.
Як повідомлялося раніше, нещодавно режисер Андрій Приймаченко звинуватив творців серіалу "Чорнобиль" в тому, що вони нібито використовували його власний відеоролик у створенні фільму і при цьому не зверталися до нього з приводу дозволу.
Також ми писали про те, що творці серіалу "Чорнобиль" зробили заяву про продовження.
Нагадаємо, що вибух на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року викинув у повітря величезну кількість радіоактивних матеріалів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, ліквідатори аварії, які працювали між 1987 і 1990 роками, піддавалися впливу високих рівнів радіації, в середньому близько 120 мілізівертів, що в тисячу разів могутніше, ніж звичайна рентгенографія грудної клітки. Науковці розповіли, що насправді відбувається з організмом людини при впливі такого високого рівня радіації.