Самостійні патрулі Нацгвардії спантеличили мережу: готуємося до комендантської години?
У МВС розповіли про повноваження піших патрулів гвардійців
Військовослужбовці Нацгвардії відсьогодні почали самостійно патрулювати вулиці міст. До 1 серпня вони несли службу спільно зі співробітниками поліції. Військові будуть п'ять днів на тиждень по 6 годин охороняти громадський порядок, а всього в такому форматі залучать близько 2 тисяч патрульних, 100 автомобілів та 100 службових собак. У прес-службі НГУ уточнили, чим саме займатимуться самостійні піші патрулі та які у них права.
Зазначається, що в "графік" патрулювання можуть внести корективи, якщо оперативна обстановки погіршиться.
Гвардійці патрулюватимуть в екіпіровці, озброївшись спецзасобами та штатною зброєю. Їм роздадуть планшети, підключені до інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України". Це дозволить в режимі онлайн стежити за оперативною обстановкою в районі виконання завдань.
Планувати маршрути патрулювання стануть залежно від криміногенної ситуації в конкретному місті, і гвардійські патрулі обіцяють залучати в ті райони міста, де ситуація більш напружена.
Ілюстративне фото (facebook.com/mvs.gov.ua)
Військові патрулі можуть, у відповідності з пунктом 1 частини 1 статті 13 закону "Про Національну гвардію України", здійснювати превентивні і поліцейські заходи примусу. Зокрема:
- перевіряти документи;
- опитувати;
- здійснювати поверхневу перевірку і огляд;
- зупиняти транспорт;
- вимагати залишити місце і обмежувати доступ до певної території;
- обмежувати пересування людини, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
- заходити в житло або інше володіння особи;
- перевіряти дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
- знімати на відео та фотографувати;
- перевіряти дотримання обмежень, встановлених законом щодо осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;
- здійснювати поліцейське піклування.
Також у прес-службі Нацполіції додали, що стаття 42 закону про НПУ визначає конкретний перелік поліцейських заходів примусу: фізичний вплив (сила), застосування спецзасобів та застосування вогнепальної зброї.
Військові запевняють, що подібні патрулі - досить поширена серед споріднених формувань країн Європи практика.
"Ми постійно обмінюємося досвідом з аналогічними структурами провідних європейських держав і намагаємося відповідати міжнародним стандартам і нормам підтримки громадської безпеки", - заявив командувач НГУ генерал-лейтенант Микола Балан.
Доручення про залучення сил і засобів Нацгвардії до самостійного патрулювання населених пунктів країни наприкінці липня 2019 підписав глава МВС Арсен Аваков.
Ілюстративне фото (ngu.gov.ua)
Треба сказати, що в мережі таке нововведення сприйняли неоднозначно. У коментарях під постом нацполіції про старт самостійних патрулів гвардійців деякі дивуються, із чим пов'язане таке посилення, і шукають відповіді в політичній площині. Інші навпаки - вітають та чекають поліпшення порядку на вулицях міст.
- А у нас що, немає поліції? Чому НГ буде патрулювати вулиці? Або Зе настільки боїться власний народ?
- Що сталося в Україні, що раптом треба: "перевіряти документи, проводити первинний огляд громадян, при необхідності проникати у житлові приміщення, застосовувати вогнепальну зброю та інші спецзасоби"? Зелений режим перетворюється на хунту? Ганьба Авакову!
- Готуємося до комендантської години, українці?!
Скрін коментарів
- Це говорить про те, що в поліції кричущий кадровий голод: масово звільняються, нові не приходять. Причини: як було міліцейське кодло так і залишилося, змін немає;
- Було б круто! Хотілося б, щоб вони проходили дворами на Оболоні! Я переїхав з Троєщини на Оболонь в надії, що більше не побачу наркозалежних, так їх виявляється на Оболоні більше ніж десь!
- Що таке, п'ять днів по 6 годин?! Щодня потрібно встановити і цілодобово! Всіх наркоманів виловіть...
Скрін коментарів
Як повідомлялося раніше, нещодавно у Миколаєві колишні нацгвардійці влаштували п'яний дебош в одному з кафе і побили поліцейського. В результаті інциденту постраждалого довелося доставити в лікарню.
Нагадаємо, 14 червня президент України Володимир Зеленський підписав указ про призначення Миколи Балана командувачем Національної гвардії.