Свято 27 жовтня: що не можна робити в цей день, всі прикмети
День Параскеви Льонниці 27 жовтня в народі називали жіночим святом, і найсуворіша заборона на цю дату стосувався саме господинь
Яке сьогодні свято. 27 жовтня християни вшановують святу Параскеву, яку називають Сербською, хоча преподобна народилася на території нинішньої Туреччини в місті Епіват біля Константинополя, а жила відлюдницею в Йорданській долині. В народі свято має декілька назв: Параска-Брудниця, Трепальниця, Параскева Льонниця, і дату вважали жіночим святом. В цей день існували особливі правила і заборони, порушення яких обіцяло серйозні проблеми зі здоров'ям.
Як свідчать церковні перекази, Параскева жила в X столітті та прославився своїм аскетизмом та мудрістю. Вона роздала свій спадок біднякам і відправилася до Константинополя, після чого прийняла чернечий постриг. Також Параскева здійснила паломництво у Святу землю, а потім до кінця своїх днів жила відлюдницею.
Мощі Параскеви прославилися чудесами. У 1238 році під час правління болгарського царя Івана Асена їх перенесли у Тирновград.
У Молдові святу вважають покровителькою цієї країни.
Параскева Сербська. Ікона з Клисурського Кирило-Мефодіївського монастиря (Фото з відкритих джерел)
Традиції і заборони у цей день
У народному календарі свято Параски-Брудниці отримало таку назву через звичайне в цей час бездоріжжя та бруд на стежках від снігу та дощів. В цей день зазвичай не проводили роботи в полі чи на городі, але займалися домашніми працями. День вважався жіночим святом - преподобну називали покровителькою жіночих ремесел.
Друге "ім'я" свята - Льонниця - пов'язане із традицією в цей день починати м'яти і тіпати льон.
Головна заборона сьогодні - не можна прясти. Вірили, що порушниці можуть отримати проблеми з очима і навіть позбутися зору. Зазначимо, що для шиття в цей день жодних "табу" немає.
27 жовтня за повір'ями не можна прясти, але шити можна (Фото з відкритих джерел)
Ще одне обмеження - сміх. Забобонні були переконані, що якщо на Параску голосно реготати і веселитися, то в старості доведеться багато та гірко плакати.
Додамо, що свято на честь християнської Параскеви "наклалося" у наших пращурів на ще язичницькі традиції, пов'язані з богинею долі і родючості Макоші, яка, як вірили раніше, пряде нитку життя. Давним-давно вважали, що Макоша посилала людям або удачу і щастя (Сречу), або страшне лихо та невезіння (Недолю, Несречу).
Слов'янська язичницька богиня Макоша (Фото: фрагмент зображення)
Головні прикмети у день Параскеви Льонниці:
- Якщо на свято дороги покриті брудом, то через чотири тижні мала прийти морозна сніжна зима;
- Якщо вночі на небі багато яскравих зірок, то це обіцяло багатий врожай; а якщо погода дощова - то урожай пшениці в новому році буде добрий;
- Коли у свято суха погода і сильний вітер, що наступний рік стане неврожайним;
- Коли на Параскеву гайвороння голосно кряче, то треба чекати на швидку відлигу.