Пенсію в Україні виплачують при особливих обставинах, і її розмір залежить від різних факторів
Пенсію в Україні нараховують людям з інвалідністю, причому для її отримання також потрібен страховий стаж. І така вимога не залежить від групи, але має прямий зв'язок з тим, в якому віці людина повністю або частково втратила працездатність. Також розмір виплат пов'язаний з групою інвалідності - першою, другою чи третьою.
А ось період, в який була отримана інвалідність - до працевлаштування, під час або після закінчення - не має ваги при призначенні пенсійних виплат, але є нюанси, пише buhgalter911.com
Якщо людина отримала інвалідність внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання, то стаж в облік не йде.
Але водночас для інвалідів першої, другої та третьої групи загального захворювання обов'язкова наявність певного страхового стажу. Тут все залежить від віку, коли була отримана інвалідність, і яка група присвоєна людині. Деталі в таблиці.
Співвідношення групи, стажу і віку для осіб з інвалідністю (фото: lawportal.com.ua)
Якщо ж інвалідність була отримана після досягнення пенсійного віку, то пенсію по інвалідності можна оформити при наявності 15 років страхового стажу. А якщо достатньої кількості років немає, тоді людині призначать соціальну допомогу. Вона, як правило, дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність (1712 грн на 1 липня). Для цього потрібно звертатися не до ПФУ, а в місцеве управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання, простіше кажучи - соцзабез.
Пенсія по інвалідності призначається довічно або на весь період інвалідності. А безстроково отримувати пенсії по інвалідності можуть українці, які досягли пенсійного віку.
Величина пенсії залежить від групи інвалідності:
Якщо ж у людини з інвалідністю 2 і 3 групи є необхідний страховий стаж, то розмір її пенсії може дорівнювати пенсії за віком. Знову ж таки, тут має значення вік, в якому інвалідність була встановлена. Детальніше можна побачити в таблиці нижче.
Стаж і пенсія по інвалідності 2 і 3 груп (фото: lawportal.com.ua)
Зазначимо, що втрата працездатності під час строкової військової служби дає право отримати пенсію по інвалідності й за відсутності необхідного страхового стажу.
Крім того, збільшити розмір виплат людям з інвалідністю можуть деякі надбавки на догляд або на утриманців, додаткові пенсії, індексації, пенсії за особливі заслуги перед Україною (якщо людина з інвалідністю має на них право).
50 грн надбавки буде на догляд особам з інвалідністю I групи, одиноким інвалідам II групи, а також одиноким особам з інвалідністю ІІІ групи, які досягли пенсійного віку.
150 гривень - непрацюючим пенсіонерам, на утриманні яких знаходяться неповнолітні діти. При цьому доплатять на кожну дитину.
Раніше ми писали, чому при великому стажі пенсіонери отримують жебрацьку пенсію.
Також експерти назвали головний ризик нової пенсійної реформи, через що пенсіонери можуть залишитися без грошей.