Наскільки небезпечний укус гадюки: що потрібно зробити в першу чергу
Гадюка є найпоширенішою отруйною змією в Україні. Наштовхнутися на неї можна в основному в лісі або в горах, але буває, що змії починають виповзати в містах. В Україні водиться три види гадюк - гадюка Нікольського, степова гадюка та звичайна.
Наскільки небезпечний укус гадюки і яку допомогу можна надати негайно, розповіли в матеріалі ТСН.
Наступити на гадюку можна де завгодно, навесні вони частенько виповзають погрітися на сонці та трапляються навіть на шосе. Першими вони зазвичай не нападають і при зустрічі з людиною намагаються швидше відповзти. Але якщо на неї наступити – вона вкусить, захищаючи себе.
Сироватки є не скрізь
На жаль, не в кожному медичному закладі є сироватка або антитоксини проти отрути змій, оскільки вони не входять до переліку обов'язкових вакцин, які купують коштом держбюджету. Кошти виділяють з місцевих бюджетів або купують Громадські організації в якості гуманітарної допомоги. Протиотрут від отрути гадюки не так вже й багато і в деяких регіонах їх просто немає.
Наскільки небезпечна отрута гадюки
Як пояснив завідувач відділення інтенсивної терапії Житомирської дитячої обласної лікарні Юрій Ніколаєв, змії виділяють два види отрути - нервово-паралітичний і гемолітичний. Перший виділяє гюрза, яка не водиться в Україні. У гадюки гемолітична отрута. Сироватки від укусів гадюки в Україні не виробляють, а імпортні не всі мають реєстрацію.
Однак українські медики справляються і без протиотрут. Гемолітична отрута викликає руйнування червоних кров'яних тілець крові - еритроцитів, але не до критичних значень. Люди від цієї отрути не вмирають, тільки в тому випадку, якщо у людини виникає важка алергічна реакція. Від укусу гадюки може з'явитися набряк кінцівки, навіть половини тулуба, але потім все приходить в норму.
Лікарі проводять інфузійну терапію, чистка крові та інші процедури, які допомагають нормалізувати стан людини. У кожного пацієнта процес відбувається індивідуально - більш-менш важко. Найважливіше-швидко доставити пацієнта в стаціонар лікарні.
Що можна зробити до надання медичної допомоги
Якщо людина далеко від цивілізації, то потрібно відсмоктати отруту з рани та виплюнути. Наступний етап - охолодження постраждалої кінцівки. Якщо немає нічого під рукою – намочити та перев'язати місце укусу, але не перетягувати. Джгути накладати категорично не можна! Це може привести до більш серйозних наслідків і потрапляння отрути в інші органи.
До приїзду медиків, потерпілого потрібно зручно укласти, знерухомити місце укусу, давати багато пити. Допомога медиків потрібна якомога швидше, інакше наслідки можуть бути сумними.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що робити при укусах кліщів і як уберегтися.
А також розповідали про те, що під Дніпром активізувалися павуки.