Чи можуть учнів змушувати до праці у школі: відомо, куди звертатися за допомогою
В Україні залучувати дітей до роботи замість проведення навчань назвали ганебним явищем та пояснили, що це законодавчо заборонено.
Про це пояснили в Офісі освітнього омбудсмена.
Так, педагогам нагадали про пункт 1 статті 53 Закону України "Про освіту", в якому йдеться про те, що діти мають право на безпечні умови навчання, які повинен створити керівник освітнього закладу
Важливо, що відповідно до пункту 5 статті 53 Закону України "Про освіту", дітей заборонено залучати до роботи, якщо це не передбачає освітня програма.
Чи можна залучати дітей до праці
Прийняття дитини на роботу допускається з 16 років (це можуть зробити і з 15 років за згодою батьків).
Однак, забороняється залучення дітей до найгірших форм дитячої праці, участі у важких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Дітей не мають права залучати до:
- роботи у нічний час і вихідні дні;
- понаднормові роботи, підіймання і переміщення предметів, маса яких перевищує встановлені граничні норми ваги.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов заявив, що законна праця неповнолітніх і волонтерська діяльність має здійснюватися у позаурочний час.
Чи повинні діти прибирати у школі
Санітарний регламент для шкіл, що набув чинності з 1 січня 2021 року, змінив правила прибирання учнями школи. Тому зараз він не дозволяє прибирання території школи, а лише створює правило, що учні повинні тримати власне робоче місце у чистоті та прибирати за собою сміття.
Також робота з самообслуговування має проводитися за участю педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень.
Важливо, що волонтер добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність. Відповідно діти можуть добровільно допомогти, наприклад, посадити квіти в дворі чи прибирати певну ділянку парку.
Яка відповідальність
Згідно зі статтею Конвенції щодо форм дитячої праці №182, примусова чи обов’язкова праця належить до однієї з найгірших форм праці дітей. Стаття №43 Конституції України забороняє використання примусової праці.
Відповідно до статті №150 Кримінального кодексу України, експлуатація дитини, яка не досягла 16 років, шляхом використання її праці карається арештом до шести місяців або обмеженням волі до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.
Тому якщо дитина постраждала від трудової експлуатації, то можна звернутися до:
- Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Адреса для звернень – hotline@ombudsman.gov.ua;
- Освітнього омбудсмена;
- Національної поліції України;
- Державної служби України з питань праці.
Раніше ми повідомляли, що майже у всіх школах Києва вакциновано 80% педагогів.
Також ми писали, що стало відомо, чи закриють садочки і початкову школу на карантин.