Російська повномасштабна війна ще більше ускладнила становище українців, які страждають від важких або хронічних хвороб. Деякі такі громадяни, які пережили окупацію, стали пацієнтами лікарні під Києвом.
З якими проблемами найчастіше стикаються люди з деокупованих територій та яку допомогу отримують, розповіли в медзакладі для проекту "Український свідок".
У Мотижинській лікарні в Київській області (Бучанський район) приймають пацієнтів з населених пунктів, які були звільнені бійцями ЗСУ від російських загарбників. У цю клініку зазвичай приїжджають люди в дуже важкому стані.
Місцеві лікарі також надають громадянам виїзні консультації на деокупованих територіях. Медики зазначають, що там люди страждають, перш за все, від нервового перенапруження.
За словами одного з пацієнтів лікарні, якому вдалося виїхати з Херсонської області, наслідки війни насамперед він відчув у вигляді нестачі хліба та інших продуктів.
Що стосується ліків, то на тимчасово підконтрольних військам РФ територіях - з медикаментами величезні проблеми, адже колаборантів з окупаційних адміністрацій питання населення не хвилюють, і цивільним на кваліфіковану медичну допомогу розраховувати не доводиться, каже Ілля.
Лікар-кардіолог Мотижинської лікарні Олександра Телегузова зазначає, що медики надають виїзні консультації у звільнених населених пунктах Київської області з першого ж дня деокупації.
Також лікарі розповідають, що кожен другий пацієнт сам собі призначає седативні препарати, які в нормальному житті відпускаються лише за рецептом.
"Люди намагаються подолати психологічну втому. Ці препарати є ефективними, але можуть викликати звикання. Таким пацієнтам ми надаємо консультацію і намагаємося підтримувати з ними зв'язок через месенджери: який препарат і в яких дозуваннях приймати в тих чи інших випадках", - пояснила кардіолог.
Що стосується найбільших проблем пацієнтів на деокупованих територіях, то це - психологічні, каже Телегузова.
"Це втома, гостре відчуття жаху, який відбувався і відбувається в країні - або навпаки відмова його сприймати", - пояснює лікар.
До їхньої лікарні найчастіше люди звертаються з депресіями, посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), тобто хворобами, що пов'язані з нервовим перенапруженням, додала вона.
Відео: лікарі Мотижинської лікарні в Київській області розповіли про проблеми пацієнтів з деокупованих територій
Нагадаємо, раніше в Національній службі здоров'я України пояснили, за що не потрібно платити при хірургічній операції.
А також ми писали, що українці зможуть безплатно позбутися шрамів війни, і розповідали, куди звертатися для корекції рубців.