Курс долара може продовжити зміцнюватися
Курс долара до гривні в останній день липня побив рекорд, який був встановлений влітку 2016 року. Станом на сьогодні, 2 серпня, американська валюта закрила тиждень на українському міжбанківському валютному ринку зростанням на 4-8 копійок у співвідношенні з 1 серпня, коли долар різко виріс на 33 копійки з 25,02 грн за долар. Експерти в один голос кажуть, що "аномально низький" курс долара пов'язаний з активним продажем державних облігацій, які купують в основному нерезиденти. Як це відобразиться надалі - економісти розповіли "Сьогодні".
За минулий тиждень Україна залучила близько 200 млн доларів. В останній день липня – майже 700 млн. А всього, за оцінками експертів, на руках у зарубіжних покупців знаходяться українські облігації вже на суму 3-3,5 млрд доларів.
Глава Міністерства фінансів Оксана Маркарова відкидає звинувачення, кажучи, що Мінфін проводить розміщення згідно графіку. І, в свою чергу, нагадує, що підтримувати курс – завдання Нацбанку, якому надмірне зміцнення гривні вигідно. В такі періоди він отримує можливість вигідно придбати валюту для виплати чергових боргів за кредитами. Співзасновник і директор економічних програм аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолій Амелін назвав іншу причину зміцнення гривні.
"Я вважаю, що причина надмірного зміцнення гривні – в тому, що не скоординовані дії Міністерства фінансів і Національного банку. Кожен з них працює в рамках своїх установок, не координуючи свої дії, і це призводить до таких диссонансів. Друга причина – аномально висока ставка за гривневими ОВДП. Долар ослабнув, а гривня зміцнилася внаслідок того, що Міністерство фінансів розмістило 5-10-річні ОВДП, дохідність за якими становила 17% у гривні. При більш-менш стабільній національній валюті подібна прибутковість для іноземних інвесторів виявилася дуже привабливою, і у нас, за різними оцінками, до 3 млрд доларів інвестицій увійшло саме для купівлі ОВДП. Тобто іноземці заводили валюту, продавали її на міжбанку і купували ОВДП. При цьому Нацбанк з початку року викупив близько 2,5 млрд доларів, тобто досить активно працював. Зараз Мінфін і НБУ повинні сісти і домовитися. Якщо домовляться – ситуація буде виправлятися", – сказав він.
Курс долара до гривні в серпні 2019 – прогноз експертів (фото: Юлія Березовська/прес-офіс НБУ)
Традиційно долар починає рости в ціні в останній місяць літа. І в цьому році винятків не очікується. При цьому керівник відділу аналітики Forex Сlub Андрій Шевчишин впевнений, що стабільне зростання курсу почнеться ближче до середини місяця. Такої ж думки дотримується і директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
"Як правило, в серпні починається девальвація. І вона почнеться з другої половини серпня. Тому що бізнес, імпортери, як правило, починають скуповувати валюту ближче до осені", – говорить Олександр Охрименко.
Проте різких стрибків курсу експерти не прогнозують.
"Найближчим часом долар може вирости до 26 грн. Восени – до 27, 27,5 грн, але не до 30 грн", – вважає Олександр Охріменко.
Нагадаємо, що раніше курс долара на міжбанку впав нижче 25 гривень.