Чим загрожує війна моїй дитині в майбутньому? Таке питання ставлять сьогодні собі сотні тисячі батьків.
І дійсно, малеча і підлітки по-різному переживають воєнні дії. Одні постійно сидять у бомбосховищі, інші живуть у більш безпечному місці, але щодня чують сирену, треті виїхали з мамою за кордон, четверті втратили рідних і свій будинок…
Від чого залежить емоційний стан дитини і чому важливо враховувати тривалість впливу стресового фактора, розповів доктор Євген Комаровський у ефірі програми "Ранок з Україною" на каналі "Україна".
За словами спеціаліста, дуже добре, якщо малюк ходить до дитсадка чи школи та спілкується з тими дітьми, які не знають про жахіття бойових дій.
Лікар-педіатр пояснив, що за таких умов дитина виходить за межі світу, де йде війна.
"Але якою б серйозною не була ситуація, поведінка дітей завжди пов'язана з поведінкою дорослих, які поруч із ними", - сказав Комаровський.
"Якщо дорослі травмовані, перебувають у депресії, якщо життя батьків - це лише телевізор і новини про війну, тоді діти перебувають у цій же парадигмі та не можуть вийти з неї", - додав він.
Комаровський зауважив також, що ситуація з дітьми на війні не є унікальною, світ уже багато разів стикався з подібними проблемами.
Тому в сучасній педагогіці та психології є протоколи допомоги таким дітям.
"Я розумію, що після війни зобов'язаний вчити батьків, як привести дітей у норму. Інше питання, що спочатку потрібно привести в норму маму й тата цих дітей", - підкреслив лікар.
Раніше Комаровський розповів, що робити, якщо вас насильно евакуюють в Росію.
Також відомий педіатр назвав головні правила для дитини при переїзді.