У київського колекціонера була виявлена княжа печатка гетьмана Івана Мазепи. Тепер вона виставлена для широкої громадськості в Батурині в Національному історико-культурному заповіднику "Гетьманська столиця".
Про це йдеться в сюжеті ТСН.
Дослідники називають знахідку сенсаційною, адже раніше така печатка не значилася в каталогах, і підтверджень її існування в істориків не було.
Дану печатку, яка підтверджує його княжий титул, Мазепа отримав від імператора Священної Римської імперії Йозефа I в 1707 році (за 2 роки до своєї смерті).
Володіє артефактом тепер приватний колекціонер з Києва Олексій Шереметьєв, який купив печатку ще 8 років тому у чоловіка з Черкаської області, а той розповідав, що знайшов її в річці.
Ймовірно, печатка була загублена на шляху відступу Мазепи зі шведським королем Карлом XII на переправі якраз в тому регіоні.
В експозиції заповідника разом з печаткою виставили також копію документа з віденського архіву, в якому Мазепа просить про надання йому княжого титулу.
Княжа печатка гетьмана Івана Мазепи буде в експозиції в Батурині ще місяць (фото: скріншот)
Також досі вважалося, що відповідного диплома гетьман не отримував.
"Насправді, самого диплома теж ще ніхто не бачив, але ось печатка є свідченням того, що Мазепа прийняв цей титул і використовував його в побуті. Надання князівського титулу означало визнання власне його як особистості та визнання його держави. Держава називалася Військо Запорозьке", - розповіла вчений секретар Національного заповідника Наталія Саєнко.
Масивну срібну печатку з княжим гербом гетьмана атрибутувала російський історик Тетяна Таїрова, яка вже 18 років досліджує постать Мазепи.
Відео: виявлена княжа печатка гетьмана Мазепи, отримана від імператора Священної Римської імперії
Раніше повідомлялося, що у Меджибізькому замку знайшли печатки великого князя Київського, яким 900 років.
Також ми писали про те, що нещодавно в Польщі виявили унікальний документ часів гетьмана Петра Дорошенка.