ua en ru

Цікаві факти про престижну кінопремію Оскар 2018

Цікаві факти про престижну кінопремію Оскар 2018 Фото: Премія Оскар (oscar.go.com)

Несподівані і цікаві факти про премію Оскар і її лауреатів за всю історію існування нагороди

Оскар 2018 стане ювілейною церемонією вручення нагород за заслуги в кіноіндустрії. 4 березня мільйони шанувальників кіно в 90-й раз дізнаються, який фільм став кращим у цьому році, також будуть названі імена лауреатів за кращу режисуру, жіночі та чоловічі ролі, сценарій та ін.

За весь час існування премії Оскар траплялося безліч несподіваних ситуацій. Цікаві факти про найпрестижнішу нагороду в світі кіно, хто із зірок став рекордсменом Оскара, а хто із знаменитостей так і не отримав бажану золоту статуетку - в матеріалі Styler.

Премія Оскар: як все починалося

Перша церемонія вручення кінопремії відбулася в 1929 році і тривала всього 15 хвилин. Захід пройшов у голлівудському готелі "Рузвельт" у вигляді вечері. Гостями вечора були 270 осіб, які купили квитки за 5 доларів. До того ж, лауреати премії знали про свою перемогу ще за три місяці до її вручення.

Церемонія вручення премії в 1929 роціФото: Церемонія вручення премії в 1929 році (oscar.go.com)

Придумав нагороду глава американської кіностудії "Metro Goldwyn Mayer" Луїс Барт Майєр. Його метою було зовсім не визнання заслуг в світі кіно. Майєр створив Американську кіноакадемію, щоб придушити зростаючий рух профспілок. Академія вирішувала всі розбіжності за контрактами між акторами і студіями, причому перемога практично завжди була на стороні студій.

Два десятки років з моменту заснування премії, церемонію могли дивитися тільки запрошені гості при наявності квитків. Тільки в 1953 році відбулася перша телентрансляція.

На кого схожий Оскар: як премія отримала свою назву

Перші лауреати нагород від Американської академії кіномистецтв отримували так звані "Відгуки вдячності". Всім відома золота статуетка з'явилася тільки в 1934 році. Художник-постановник Седрік Гіббонс створив ескіз: лицар з мечем стоїть на котушці кінострічки. За задумом автора, кожен з отворів котушки символізує відділи Кіноакадемії: продюсери, режисери, актори, сценаристи, техніки. Моделлю при створенні скульптури Оскара виступив актор з Мексики Еміліо Фернандес.

Існує кілька версій, чому статуетка отримала назву Оскар. Згідно з першою легендою, секретар кіноакадемії, після того як вперше побачила нагороду, вигукнула: "Так це ж мій дядько Оскар!". При цьому був присутній журналіст, який потім згадав у своїй статті, що співробітники кіноакадемії називають статуетку Оскаром.

Статуетка ОскарФото: Статуетка Оскар (oscar.go.com)

За другою версією, золотий лицар нагадав актрисі Бетт Девіс її чоловіка Хармона Оскара Нельсона. Пізніше Девіс неодноразово заявляла, що саме вона першою назвала премію Оскаром.

В даний час статуетка виготовляється зі сплаву британия і покривається золотом. Постамент для лицаря виконується з чорного мармуру. Нагорода має досить велику вагу - 3,85 кг.

За часів Другої світової війни Оскар виготовляли із пластику, щоб заощадити метал на військові потреби.

Володарем незвичайної моделі Оскара є Уолт Дісней. За мультфільм "Білосніжка і сім гномів" мультиплікатор отримав нагороду у вигляді однієї великої статуетки і семи маленьких.

Рекордсмени і провали премії Оскар

За всю історію існування премії, найбільша кількість нагород, які зміг завоювати один фільм, становить 11. Саме стільки Оскарів отримали картини "Бен-Гур" (1959), "Титанік" (1997) і "Володар кілець: повернення короля" (2003). При цьому, "Володар кілець" переміг у всіх своїх номінаціях, а "Титанік" міг стати лауреатом ще більшого числа статуеток. Кількість номінацій фільму склала рекордні 14 категорій.

Відео: топ-5 лауреатів Оскара з України /video.rbc.ua

Першість за кількістю номінацій за весь час вручення премії належить засновнику студії Walt Disney. Уолт Дісней 59 разів висувався на здобуття Оскара, але став лауреатом 26 разів. Творець мультфільмів також відзначився тим, що отримав 4 премії за 1 рік.

Найбільша кількість нагород серед жінок - у художниці по костюмах Едіт Хед. Вона стала володаркою 8 Оскарів. Також вона рекордсменка за номінаціями (35).

Серед акторів найбільша кількість статуеток - у Деніела Дей-Льюїса (3 Оскари - всі за виконання головних ролей) і Джека Ніколсона (2 нагороди в категорії "Кращий актор" і 1 Оскар за кращу чоловічу роль другого плану).

Кетрін Хепберн є рекордсменкою за кількістю Оскарів за головні ролі. На рахунку актриси 4 нагороди.

Меріл Стріп за всю історію своєї кар'єри номінувалася 21 раз, з них 3 рази ставала лауреаткою (2 Оскари за кращу жіночу роль і 1 Оскар за роль другого плану).

14 - найбільше число номінацій на Оскар у фільмів. Це картини "Все про Єву" (1950), "Титанік" (1997), "Ла-Ла Ленд" (2016).

Картини, що отримали премію одночасно в таких основних категоріях, як "Кращий фільм", "Кращий режисер", "Кращий сценарій", "Кращий актор", Краща актриса ", називають фільмами" Великої п'ятірки". За час існування Оскара такого визнання були удостоєні тільки три фільми: "Це трапилося одного разу вночі" (1934), "Пролітаючи над гніздом зозулі" (1975), "Мовчання ягнят" (1991).

"Це трапилося одного разу вночі" - один з фільмів "Великої п'ятірки" Фото: "Це трапилося одного разу вночі" - один з фільмів "Великої п'ятірки" (oscar.go.com)

Найбільше номінацій, але жодної перемоги, - у фільмів "Поворотний пункт" (1977), "Квіти лілові полів" (1985).

Культовий режисер Альфред Хічкок був номінований на Оскар 5 разів, але став лауреатом тільки один раз, причому не за роботу над фільмом, а за внесок у розвиток кіноіндустрії.

Незважаючи на талановиті ролі в багатьох фільмах і велику кількість номінацій, Леонардо Ді Капріо чекав свого Оскара цілих 22 роки. Вперше актор став номінантом премії в 1994 році за роль у фільмі "Що гризе Гілберта Грейпа", проте отримав премію тільки в 2016 році за роботу в картині "Легенда Г'ю Гласса".

Ді Капріо чекав свого Оскара 22 рокиФото: Ді Капріо чекав свого Оскара 22 роки (oscar.go.com)

Найбільше номінацій (8) за кращу акторську роботу, але жодної перемоги - у Пітера О'Тул.

Актриси Гленн Клоуз, Телма Ріттер, Дебора Керр номінувалися на Оскар по 6 разів, проте жодного разу не ставали лауреатка премії.

Серед "невдах" Оскара також:

  • режисер і сценаріст Федеріко Фелліні - 12 разів безуспішно номінувався в категоріях "Кращий режисер", "Кращий сценарій".
  • звукооператор Кевін О'Конелл - 20 номінацій в категорії "Кращий звук" без перемог.
  • режисер Вільям Уайлер - 12 невдалих номінацій на "Кращого режисера".

Відео: номінанти на Оскар 2018 за кращі спецефекти/video.rbc.ua