Книгу обліку доходів і витрат (ОВД) у ФОП-загальносистемників скасували ще з початку року. Але ФОП продовжували її вести, тому що Мінфін не поспішає з затвердженням нового облікового регістру. Але вже з'явилася нова Типова форма обліку.
Нову Типову форму обліку доходів і витрат повинні вести всі ФОПи, які працюють на загальній системі оподаткування. При цьому її необхідно вести з дня набрання чинності наказом № 261 - 16 липня 2021 року.
Записи зі старої Книги ОДВ в нову Типову форму переносити не потрібно. При цьому стару книгу з реєстрації знімати не треба, а зберігати у себе протягом трьох років після подачі декларації за 2021 рік.
Якщо карантин на той час ще не закінчиться, то до 3-річного терміну необхідно додати період карантину, протягом якого податківцям заборонено перевіряти ФОП.
Типову форму можна видрукувати самостійно, розкреслити в зошиті або придбати надруковану форму. Реєструвати її у податківців не потрібно. На титульному аркуші треба вказати П.І.Б. підприємця та ІПН. Якщо ж немає ІПН, тоді номер паспорта.
Типову форму також можна вести в електронному вигляді і навіть в форматі EXCEL.
Доходи необхідно відображати в момент отримання грошей (якщо мова йде про виторг в грошовій формі), витрати - тільки після оплати грошей. Факт отримання або відвантаження товарів ніякої ролі, як і раніше, не грає.
ФОП, які є платниками ПДВ, записують до Типової форми доходи і витрати без урахування ПДВ. Роздрібний акциз також не включається до доходу ФОП.
Типову форму потрібно заповнювати кожен день. Якщо в якийсь день не було ні доходу, ні витрат, то форму заповнювати не потрібно. Розшифровувати, від кого і за що отримано дохід, також не потрібно. Також не треба розбивати дохід на готівку і безготівку.
Форму необхідно заповнювати в гривнях з копійками наростаючим підсумком з початку року.
При підрахунку підсумків за місяць, квартал і 2021 рік будуть враховуватися дані, записані в стару Книгу ОДВ з 1 січня 2021 року.
Всі записи в Типову форму повинні бути підтверджені первинними документами.
Один ФОП - одна Типова форма.
Записи на папері необхідно робити ручкою темного кольору.
Помилки виправляються, як і раніше: потрібно вносити новий запис зі знаком "+" або "-", яка коригує помилкове значення до вірного і потрібно поставити підпис ФОП. Важливо! Черкає нічого не можна.
В електронній формі, щоб виправити помилку потрібно вводити додатковий рядок з позитивним або негативним значенням.
Нагадаємо, ми писали, як відкрити і закрити ФОП в "Дія".
Раніше ми писали про те, як відкрити рахунок ФОП в різних банках.