Фінальний поєдинок жіночих команд клубів "Ліон" і "Вольфсбург" відбудеться 24 травня в Києві
Фінал Ліги чемпіонів УЄФА в сезоні 2017/18 серед жінок вперше пройде в Україні. При цьому Київ – восьме за рахунком місто, якому довірили таку почесну місію – проведення фіналу жіночої ліги чемпіонів.
Матч між одними з найсильніших жіночих команд – "Олімпік Ліон" (Франція) і "Вольфсбург" (Німеччина) – проходитиме 24 травня в Києві на стадіоні їм. Валерія Лобановського о 19:00 за місцевим часом.
І все ж українські вболівальники цілком присвятили себе очікуванню саме чоловічої Ліги чемпіонів УЄФА. У боротьбі за кубок найпрестижнішого європейського футбольного турніру зіткнуться клуби "Реал" (Іспанія) і "Ліверпуль" (Англія) все в тому ж Києві – 26 травня на стадіоні НСК "Олімпійський". Незважаючи на дорожнечу, квитки на фінал чоловічої ЛЧ буквально розлітаються, а букмекерські контори завалені ставками на підсумок вирішального матчу Реал-Ліверпуль. У потоці новин зустріч жіночих команд залишилася "в тіні", без належної уваги.
Напередодні значущої для Києва події STYLER вирішив "копнути глибше" і розібратися, чому в Україні все ще скептично ставляться до жіночого футболу, чи зміниться ситуація в найближчому майбутньому і найголовніше – чому варто піти на фінал жіночої Ліги чемпіонів УЄФА.
"Гра в футбол жінкам не личить, тому заохочувати її не варто"
Активна зацікавленість жінок футболом почалася ще у другій половині XIX ст. З різних журнальних нотаток можна зробити висновок, що "штурхання м'яча" представницями прекрасної статі розцінювалося як мила забава – можливість розім'ятися і розважитися одночасно.
Футбольна команда British Ladies (фото: theglobeandmail.com)
Але вже в 1894 році в Англії з'явився перший жіночий футбольний клуб British Ladies, засновницею якого виступила активістка за рівноправність жінок Неллі Хадсон. В наступному році після цієї знаменної події була офіційно зареєстрована перша гра у футбол серед жінок. Попередні матчі жіночих команд були відкинуті британськими футбольними асоціаціями і проходили без їх підтримки. Навіть було висловлено припущення, що жіночий футбол "представляє загрозу мужності цієї гри".
Особливо популярним жіночий футбол був у період Першої світової війни. Жінки пішли працювати на фабрики і заводи. А щоб якось відволіктися від важкої роботи стали грати у футбол, як це раніше робили чоловіки.
Найуспішнішою і знаменитою командою тієї епохи вважається Dick, Kerr Ladies (1917-1965) з Престона, Англія. До речі, саме учасниці "Керр Ледіс" одними з перших почали виходити на поле в коротких шортах і футболках з довгим рукавом – як чоловіки! У 1920 році Dick, Kerr Ladies зіграли перший міжнародний матч, виступивши проти команди з Парижа.
Жіноча команда Dick, Kerr Ladies (фото: The National Football Museum)
Жінки не закинули футбол навіть після війни. Незважаючи на його популярність, в 1921 році Футбольна асоціація Британії на 50 років заборонила жінкам грати у футбол. Тоді це рішення пояснили так: "Гра в футбол жінкам не личить, тому заохочувати її не варто".
Деякі припустили, що заборона була викликана елементарною заздрістю Футбольної асоціації. Так як жіночі матчі часом збирали більше глядачів, ніж чоловічі. За рік до заборони в Ліверпулі відбувся рекордний матч Dick, Kerr's Ladies, на який прийшли подивитися 53 тис. фанатів!
З 1921 року жіночий футбол заборонили на 50 років (фото: bbc.co.uk)
Після Англії жіночий футбол перейшов в розряд "маргінального спорту" у ряді інших країн Європи і всього світу.
Довгий час жіночий футбол залишався "тіньовим" заняттям. В 1957 році з'явилася Міжнародна асоціація жіночого футболу. А перший неофіційний чемпіонат світу в Англії серед жіночих команд відбувся в 1966-м. Однак футбольні "чоловічі" асоціації всі ці віхи в історії жіночого футболу проігнорували.
Лише на початку 1970-х у країнах Європи (Франція, Італія, Німеччина) стали поступово з'являтися офіційні жіночі футбольні ліги. В Японія стала першою країною, де в 1989 році офіційно з'явилася і була визнана напівпрофесійна жіноча футбольна ліга. У 1972 році 50-річний заборона на жіночий футбол в Британії, нарешті, закінчився. У 1972-му жіночий футбол дозволили в США (з прийняттям поправок до Конституції про рівний доступ до освіти й спорту), в 1975 – в Бразилії.
Жіночий футбол з кожним роком стає все більш популярним (відео: YouTube/FIFATV)
У 1984 році УЄФА провела перший європейський чемпіонат серед жінок (виграла Швеція). Норвегія виграла у фіналах 1987 року. До речі, з тих пір в жіночих чемпіонатах УЄФА домінує Німеччина.
Перший чемпіонат світу з футболу серед жінок під егідою ФІФА пройшов у 1991 році (перемога залишилася за командою США). З 1996 року на Олімпійських іграх проводиться Жіночий футбольний турнір. У 2001 році УЄФА провела перший клубний турнір серед жінок, який офіційно отримав назву жіночої Ліги чемпіонів.
"Уболівальникам незвично бачити граючих жінок"
Незважаючи на офіційне визнання жіночого футболу в XXI столітті, жінки все ще борються за рівні права з чоловіками-футболістами. Жіночий футбол менше висвітлюється у ЗМІ порівняно з чоловічими матчами. Та й виступи жіночих команд все ще збирають менше вболівальників на стадіонах.
"Так склалося історично. Довгий час у футбол грали тільки чоловіки, тому вболівальникам незвично бачити граючих жінок. Через що навколо жіночого футболу виникає багато стереотипів. Так, він дещо поступається у видовищності чоловічому. Але за останній час зробив значний крок вперед. Приміром, середня результативність команд нинішньої Ліги чемпіонів серед жінок – 3,45 гола за гру, а у чоловіків – 3,2. Запеклої боротьби у жіночому футболі вистачає. Тому не варто списувати його з рахунків", - ділиться своєю точкою зору зі STYLER директор телеканалів "Футбол 1"/ "Футбол 2" Олександр Денисов.
Жіноча команда "Динамо", 1989 рік, Київ (фото: yandex.ru)
З цим висновком погоджується і Олександр Педан - шоу-мен, учасник футбольного клубу "Маестро", що складається з українських артистів.
"Не слід забувати, що жіночий футбол довгий час був заборонений, Федерація футболу його взагалі не визнавала. Що стосується України, то давайте згадаємо, що в 1989 році при "Динамо" був створений жіночий футбольний клуб, який розформували в 1994 році. Так як керівництво клубу вирішило, що це чисто чоловічий вид спорту. Мені здається, що це була величезна помилка. Сьогодні у всьому світі жіночий футбол перетворився в досить популярну гру. Наприклад, в США американський сокер більш популярний серед жінок, а жіноча збірна - одна з кращих в світі. Так що дівчата вже дають фору хлопцям, довівши, що вони місцями можуть бути навіть кращі за чоловіків... В Україні цей момент упустили. Але ситуацію потроху змінюється на краще", - розповів Олександр Педан.
На запитання, коли ж у топових українських футбольних клубах з'являться жіночі команди, Олександр Денисов міркує:
"Вважаю, що фінал Ліги чемпіонів серед жінок стане своєрідним популяризатором жіночого футболу в Україні. Зараз практично всі європейські клуби почали розвивати свої жіночі команди. Навіть такі консерватори, як "Манчестер Юнайтед" навесні подали заявку на створення жіночої команди і участь в офіційних англійських турнірах. Тому, нам варто очікувати появу на арені нових жіночих команд і збільшення популярності жіночого футболу в Україні".
Фінал жіночої Ліги чемпіонів - унікальна можливість відкрити щось нове для себе
Фото: twitter.com/uwcl
Чому ж українцям слід як мінімум розглянути можливість відвідати гру жіночої ЛЧ? Для цього знайшовся цілий ряд причин.
"По-перше, спробувати щось нове для себе. Жіночий футбол - незвідана область для українців. Завжди приємно робити відкриття, особливо в спорті. По-друге, унікальність події для Києва. Невідомо, коли наступного разу в Україну прийде свято футболу такого масштабу. В-третіх - неймовірний рівень команд. Французькі і німецькі клуби перебувають на провідних ролях у жіночому футболі. Фінал дозволить всім зануритися в справжні пристрасті і емоції на футбольному полі.
Нинішні фіналістки виграли шість з попередніх семи фіналів. "Ліон" і "Вольфсбург" - кращі європейські команди. Вони є взірцем футболу в жіночому виконанні. На них рівняються інші клуби. Тому вболівальники, які тільки починають своє знайомство з жіночим футболом, обов'язково повинні подивитися цей матч. Упевнений, нас чекає дуже яскрава гра", - радить Олександр Денисов.
Жіноча команда клубу "Олімпік Ліон" (фото: olweb.fr)
А ось Олександр Педан звернув увагу, що жіночий футбол - ще й сімейне свято.
"Жіноча ЛЧ дійсно недооцінена. Хоча я вважаю, що похід на фінал жіночої Ліги чемпіонів у Києві - must have. По-перше, це дуже цікаво. А для українців ще й незвично. В принципі жінки грають повільніше у футбол, але більш влучно, тобто удари по воротах частіше закінчуються голами. По-друге, це сімейне свято. Ми якось звикли, що на чоловічий футбол ходять серйозні і брутальні вболівальники. І ти не завжди можеш на гру чоловічих команд піти з дитиною, так як вона швидко буде дорослішати на очах (ред. - сміється). Жіночий футбол залишається поки що святом для всієї родини. Тому я піду на Ліон-Вольфсбург всією родиною, з друзями.
І найприємніше, що квитки на фінал жіночої Ліги чемпіонів обійдуться всього в 70-100 грн! Це дешевше, ніж в кіно сходити. Це подія колективна, спортивна, під відкритим небом, ще й з концертом - 100% потрібно піти і зламати стереотип про "нудний" жіночий футболі!" - закликає Олександр Педан.
Жіноча команда клубу "Вольфсбург" (фото: UEFA.com)
"Щиро зізнаюся, коли вперше сідав дивитися жіночий футбол, було дуже багато скепсису і відповідно мало обнадійливих сподівань. Але мої враження після перегляду виявилися прямо протилежні. Враховуючи ж, що у фіналі Ліги чемпіонів играють кращі жіночі команди, переконаний, що нас чекає якісний, цікавий та захоплюючий матч", - говорить офіційний коментатор фіналу жіночої ліги чемпіонів Андрій Столярчук.
Отже, ще раз перерахуємо причини обов'язково сходити на фінал жіночої Ліги чемпіонів УЄФА в Києві:
Олександр Педан розігрує офіційний м'яч Ліги Чемпіонів серед тих, хто піде на фінал жіночої ліги чемпіонів (скріншот instagram.com/pedanos)
Ліон-Вольфсбург: хто переможе?
Під час очних зустрічей (2013, 2016, двічі в 2017) "Олімпік Ліон" і "Вольфсбург" показали себе практично на одному рівні. Тому дивитися їх зустріч у Києві буде ще більш цікаво, адже заздалегідь передбачити результат гри досить складно.
Результати очних зустрічей Ліон-Вольфсбург (інфографіка: uefa.com)
Все ж STYLER поцікавився думкою експертів про майбутній матч жіночих команд.
"З такими фіналістами турніру глядачі точно не будуть нудьгувати, багато голів і високий градус боротьби гарантовані. Що стосується фаворита, то "Ліон" і "Вольфсбург" – команди приблизно одного рівня. Француженки вже 4 рази вигравали Лігу чемпіонів, а німкені – двічі. Ще в складі "Олімпіка" грає головна зірка турніру - норвезька нападниця Ада Хегерберг, яка вже забила 14 голів в цьому сезоні ЛЧ, тому шанси команд я оцінюю 60 на 40 на користь "Ліона", - говорить директор телеканалів "Футбол 1"/ "Футбол 2" Олександр Денисов.
Норвезька футболістка, форвард клубу "Ліон" Ада Хегерберг (фото: instagram.com/ahegerberg)
"Незважаючи на вражаючу перемогу "Вольфсбурга" над "Атлетіко" (12: 2), все ж таки віддам перевагу "Ліону". Переглядаю як раз поєдинки обох команд в нинішній Лізі чемпіонів і гра француженок залишила найкращі враження. Але, звичайно, обидві команди дуже високого рівня і це фінал, де може статися все, що завгодно", - прогнозує коментатор Андрій Столярчук.
Офіційним транслятором фіналу жіночої Ліги чемпіонів будуть українські канали "Футбол 1" і "Футбол 2"
Анонс: фінал жіночої Ліги чемпіонів, Ліон-Вольфсбург
Відзначимо також, що телеканали "Футбол 1" і "Футбол 2" повністю забезпечують виробництво трансляції фіналу. Сигнал буде передаватися на весь світ.
"УЄФА довірив нам повне виробництво жіночого фіналу ЛЧ. Ми – партнери УЄФА, багато років співпрацюємо. В організації трансляції буде задіяно понад 140 осіб. Висвітлювати матч 16 камер, ще 10 для виробництва супроводжуючого контенту і роботи студії, яка буде розташована на стадіоні. Ефір ми плануємо зробити максимально "жіночим". Ведучою в студії буде Алла Бублій, експертами будуть виступати: Ія Андрущак, Ольга Овдійчук, Катерина Монзуль. Еля Іванюкович і Влада Щеглова – журналісти, що висвітлюють матч. Ну і Євген Левченко, який відмінно розбирається в жіночому футболі, складе компанію Аллі у студії", - розповідає про деталі підготовки директор телеканалів "Футбол 1"/ "Футбол 2" Олександр Денисов.
Студія буде розташована на стадіоні. А офіційним коментатором зі стадіону виступить Андрій Столярчук, який також поділився своїми очікуваннями від майбутньої зустрічі Франції/Німеччини.
"Невеликий досвід коментування жіночого футболу у мене є. Зокрема, коментував жіночий фінал Олімпійських Ігор-2012 в Лондоні. Але процес підготовки до фіналу жіночої Ліги чемпіонів суттєво відрізняється. Тому що в жіночому футболі в мене немає такого бекграунду статистичної та довідкової інформації, як у чоловічому футболі. А ці знання важливо мати і в потрібні моменти "приправляти" репортаж. Тому зараз веду підготовку перш за все у цій площині", - говорить про особливості підготовки Столярчук.
Нагадаємо, раніше STYLER дізнавався, як НСК "Олімпійський" готується до прийому фіналу чоловічої Ліги чемпіонів. Капітальний ремонт тут вже завершено - лише тестуються і виправляються недоліки.
Також у Києві облаштовують найбільшу фан-зону ЛЧ в Києві - локацію "Фестиваль чемпіонів". Особлива зона фестивалю – так звана футбольний майданчик "Матч зірок". У турнірі візьмуть участь чотири команди: "Друзі Андрія Шевченка", "Легенди Ліги чемпонов", "Легенди Реала" і "Легенди Ліверпуля".
Як потрапити на гру фіналу Ліги чемпіонів 26 травня (відео: STYLER.rbc.ua)