Деякі фрукти містять потужний набір вітамінів і мікроелементів, що приносить користь здоров'ю. Але не всім можна їх вживати необмежено. Зокрема, до таких належить авокадо.
Про це розповіла дієтолог Світлана Фус.
Плоди авокадо багаті кремнієм (в 100 г - 213% від денної норми), бором (відповідно - 143%), нікелем (140%).
Ці елементи впливають на стан кісток, суглобів, судин, шкіри, волосся, грають роль в обміні жирів, вуглеводів, гормонів. Особливо важливо приділяти увагу цим елементам жінкам при клімаксі.
Також це хороший джерело калію і магнію. У авокадо міститься багато вітаміну Е (13% денної норми в 100 г), природного антиоксиданту, що захищає організм від передчасного старіння.
Незважаючи на те, що в половині м'якоті одного плоду міститься 9 г вуглеводів, приблизно 7 з них - це клітковина, що становить приблизно 20% денної потреби.
Всього 0,5 г від загальної кількості вуглеводів припадає на крохмаль і 0,5-0,7 г - на прості цукри. При такому складі його глікемічний індекс дуже низький - 10.
Фото: Авокадо корисний, але не всім (pixabay)
Високий вміст і унікальна комбінація природних антиоксидантів в авокадо - перш за все вітамінів, мінералів і ненасичених жирних кислот допомагають організму боротися із запаленнями, зміцнювати імунітет.
100 г авокадо містить 1,5 добової дози фітостеринів, які зменшують концентрацію холестерину в людському організмі, сприяють виробленню колагену, зберігаючи молодість шкіри.⠀
При цьому фітостерини також мають антиандрогенний ефект - знижують рівень і активність чоловічих гормонів андрогенів. Тому його слід включати в раціон харчування жінкам, у яких визначають високий рівень чоловічих гормонів, наприклад при полікістозі яєчників або клімаксі.
"Чоловікам з авокадо варто бути обережними..." - резюмувала дієтолог.
Раніше дієтолог розповіла всю правду про цукрозамінники та знежирену молочку.
Читайте також, чи насправді холестерин такий шкідливий, як про нього думають.