Дешеві кредити дадуть не всім: хто в зоні ризику
Програмою "Доступні кредити 5-7-9%" можуть скористатися не всі
Доступні кредити для підтримки малого бізнесу стартували на початку лютого і за задумом влади повинні надати позитивний вплив на рівень зайнятості громадян. У Нацбанку впевнені, що реалізація держпрограми "Доступні кредити 5-7-9%" сприятиме діяльності мікро та малих підприємств, створенню нових робочих місць та поверненню трудових мігрантів.
У міністерстві фінансів пояснили, що алгоритм отримання кредитів підприємцями розписаний на сайті 5-7-9.gov.ua - там можна дізнатися, чи відповідає проект пільговій ставці.
В експертному середовищі щодо урядової ініціативи по дешевих кредитах висловлюються по-різному - відзначаючи як райдужну теорію, так і практичні "підводні камені".
Так, надзвичайно низька ставка від 5 до 9% річних істотно відрізняється від пропозицій на ринку - під 20% і вище. У той же час економісти зазначають, що "Доступні кредити" видаються під заставу майна або авто, так і фактично доступні далеко не всім.
Так, в "зоні ризику" виявилися підприємці з рекламної, медійної сфери, плюс малі підприємства промислового комплексу, та й фінансувати стартапи також банки не хочуть. При цьому для аграріїв, підприємців сировинного напрямку і вже існуючих клієнтів банків такі кредити буде отримати значно простіше.
За словами радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, банки охоче дають кредити тому бізнесу, де є чітко прогнозовані грошові потоки. Про це передають "Вести".
"Тому якщо ми говоримо про великий бізнес, то банки кредитують в основному аграрні підприємства. Якщо говорити про малий, то в основному це торгові заклади", - зазначив він.
Експерт не виключає, що до нових клієнтів державні банки будуть підходити ще вимогливіше, і крім застав від позичальників вимагатимуть ще й перші внески.
Також один із київських підприємців розповів про невдалий досвід отримання "Доступного кредиту". Бізнесмен Володимир Малінін зазначив, що кредити видаються тільки під заставу майна - квартира, машина не старше 5 років або якесь нове обладнання, або земельна ділянка, якщо на ній щось побудовано.
У банку йому дали зрозуміти, що підприємцям з рекламної або медійної сфери на кредити можна взагалі не розраховувати.
"Тобто там дуже багато нюансів... Плюс, як мені пояснили, діючим підприємцям простіше отримати кредит, ніж тим, хто хоче розпочати бізнес", - розповів підприємець.