Не бийте по спині і не хапайте за язик: що категорично робити не можна, якщо людина поперхнулася
Коли людина поперхнулася або подавилася їжею, перша реакція - постукати по спині. А дитину з чужорідним тілом перевернути догори ногами. Але такі маніпуляції проводити категорично не можна, можна не просто погіршити ситуацію, але заподіяти шкоду потерпілому.
В МОЗ розвінчали найпопулярніші міфи про надання першої допомоги при таких ситуаціях і розповіли як допомогти.
Міф 1
Якщо людина подавилася їжею, то потрібно сильніше стукнути по спині.
Правда: в ситуації з частковим задушенням, коли людина ще кашляє, може говорити, дихання свистяче - потрібно провокувати кашель. Кашель - це сильний захисний рефлекс, який допоможе звільнитися від зайвого.
Якщо ви будете бити між лопатками людини, який подавилася і знаходиться у вертикальному положенні, то стороннє тіло опуститься ще нижче. Там дихальні шляхи ще вужче і це навпаки призведе до повного задушення людини.
Міф 2
Якщо дитина подавилася, достатньо опустити її головою вниз, ногами вгору і потрусити, поки не вийде сторонній предмет.
Правда: це дуже небезпечно. Такі дії можуть привести до серйозних травм в шийному відділі хребта і навіть до інвалідності.
У разі повного задушення необхідно нахилити дитину вперед і робити ковзаючі удари між лопатками. Якщо це не допомогло, зробити натиски кулаком в області вище пупка - абдомінальні поштовхи.
Цей навик повинен бути відпрацьований до автоматизму на тренінгах.
Міф 3
Під час судом необхідно тримати язик хворого пальцями або металевим предметом, інакше він ризикує вдавитися власним язиком.
Правда: Це може тільки нашкодити. Не потрібно розводити щелепи людини, у якої судоми та тримати йому язика ніякими предметами або пальцями.
Головне - уникнути травмування людини. Тобто, підкласти йому щось м'яке під голову, відсунути небезпечні предмети. Важливо підтримувати людину в безпечному положенні, поки судоми не пройдуть.
Якщо після судом людина знаходиться у свідомості та буде лежати горілиць, то дійсно є небезпека западання язика і порушення прохідності дихальних шляхів.
Саме тоді потрібно перевернути людину в так зване стабільне бічне положення для забезпечення прохідності дихальних шляхів і попередження аспірації блювотними масами.
До речі, раніше ми писали про те, як надати першу допомогу при набряку Квінке - гострої алергічної реакції.
А ще ми розповідали, що потрібно зробити при нудоті та сильній блювоті, якщо поруч немає лікаря.