Тит Листопад 7 вересня закривав грибний сезон, тому їх збирали якомога більше. Існували особливі заборони в цей день, які боялися порушити
Яке сьогодні свято. 7 вересня християни вшановують пам'ять святого Тита, апостола від 70-ти, який хоча і був раніше язичником, прийняв хрещення від апостола Павла і став його найближчим учнем. У народі цей день називають Тит Листопад, а ще Гриборост або Замолотки, і присвячували збору грибів у лісі. В той же час вважалося, що процес може пройти не завжди гладко і захоплююче.
У наших пращурів існувала приказка, що "Святий Тит останній гриб ростить", тому 7 вересня вважалося "закриттям сезону".
7 вересня відзначають день святого апостола Тита (Фото: andriyivska-tserkva.kiev.ua)
За традицією, люди вставали дуже рано, щоб зібрати в лісі якомога більше грибів. При цьому вірили, що на Тита Листопадника в хащах можна зустріти міфічних істот, які уособлювали сили природи та духів лісу.
У народі вважали, що зустріч з деякими могла добре попсувати нерви - якщо Боровички захочуть поводити маленьких дітей лісом через крики і пустощі на "тихому полюванні". Якщо ж вести себе тихо і обережно, то Боровички покажуть найкращі грибні місця та найлегший шлях додому.
Пращури вірили, що в лісі можна зустріти Боровичків (Зображення: Klaher Baklaher, з відкритих джерел)
Але головний у цих створінь був дух бор Боровик - величезний напівведмідь-напівчоловік, який за неповажне ставлення до грибів та інших "дарунків лісу" міг завести людину в непрохідні хащі або болота.
В той же час міг виконати деякі бажання і зцілити хвороби, але натомість вимагав жертву - кота.
Але за бажанням нібито можна було домогтися здійснення заповітного бажання і іншим способом у цей день.
7 вересня в день Тита Листопада збирали гриби в лісі та готували з них смачні страви (Ілюстративне фото: pixabay.com)
Для цього на Тита Листопада на світанку треба було покласти в баночку або іншу ємність чайний гриб та нашептати на нього свою мрію. Вірили, що тоді бажання неодмінно збудеться.
7 вересня вважали сприятливим днем для значних покупок і далеких поїздок. У той же час в жодному разі не можна було займатися будівництвом - в іншому випадку підвищувалися ризики травмування, а сама споруда могла незабаром впасти.
Прикмети і приказки на день Тита Листопадника:
Раніше ми писали про те, скільки вихідних днів подарує українцям ця осінь і зазначали, що додатковий вихідний святковий день буде тільки один.
Нагадаємо, раніше з'явився графік з датами шкільних канікул 2019-2020, загальна тривалість яких не перевищує 30 днів.
Також ми писали про те, що в Мінсоцполітики України оприлюднили графік святкових і вихідних днів у 2020 році.