На Корнилій або Корнілів день 26 вересня за повір'ями можна було запастися здоров'ям та зміцнити шлюб, а також накликати на себе велику біду - в залежності від виконання важливих правил
Яке сьогодні свято. 26 вересня віруючі вшановують святого Корнилія з Кесарії Палестинської - римського сотника (центуріона), якого навернув до християнства апостол Петро. В народі свято називається Корній, Корнилій або Корнілів день. Наші пращури в цей день закінчували збір всіх коренеплодів - крім редьки - і господині накривали на стіл страви з них. Існували особливі обряди у свято, а також і суворі заборони.
Вважалося, що на Корнія останній теплий день осені, а далі починалися самі заморозки.
26 вересня вшановують святого Корнилія (Ілюстрація: Явище Корнилію сотнику. Гербранд ван ден Екхаут. Walters Art Museum / Фото з відкритих джерел)
У Корнілів день редьку називали головним продуктом дня. Згідно з повір'ями, якщо 26 вересня скуштувати цей коренеплід, то можна запастися міцним здоров'ям, щоб вся холодна пора року, що залишилася, не принесла хвороби.
Вірили також, що страви з редьки принесуть малим дітям розум, а молодятам - міцний та щасливий шлюб.
До речі, цим ефективність коренеплоду не вичерпувалася - у нього була також і "зворотна сторона медалі". Так, за допомогою чорної редьки дівчата відганяли надто докучливих і настирливих залицяльників, якщо ті поласують частуванням.
26 вересня в Корнілів день страви з редьки вважалися головними на столі (Фото з відкритих джерел)
На Корнія вважалося, що за допомогою замовляння можна зміцнити сім'ю і змусити чоловіка перестати ходити "на ліво". Щоб чоловік не зраджував, обручки пов'язували вовняною червоною ниткою, опускали у стакан або горщик зі святою водою і промовляли особливу молитву. Всю цю процедуру потрібно було повторювати три дні поспіль, після чого кільця надягали на свічку і молилися до Богородиці та Ісуса Христа.
Також 26 вересня згідно з повір'ями весілля чи сватання не віщували щастя, і закохані чекали для цього на інший день.
Важливим забороною у Корнілів день було ворожіння на зекрало або взагалі - довго дивитися у нього. Пращури були переконані, що так можна накликати на себе великі біди, закликати невдачу і запустити в наш світ нечисту силу, яка стане переслідувати порушницю.
Головні прикмети на Корнілів день:
Раніше ми писали про те, скільки всього вихідних днів буде в українців у жовтні 2019 року.