Три станції київського метро святкують 45-річчя. З чого починалася "синя гілка"
В грудні цього року трьом першим станціям синьої гілки київського метрополітену "Майдан Незалежності", "Контрактова площа" та "Поштова площа" виповнилося 45 років.
З цього приводу РБК-Україна Realty зібрали цікаві факти та архівні фото, щоб нагадати про багату історію місць, на які ми зазвичай не звертаємо увагу в повсякденній метушні.
Майдан Незалежності
15-ту станцію київського метрополітену відкрили в грудні 1976 року під назвою "Площа Калініна". Втім, менш ніж за рік, в жовтні 1977 року, на честь святкування 60-річчя Жовтневої революції її перейменували на “Площу Жовтневої революції”.
Назву "Майдан Незалежності" станція отримала 26 серпня 1991 року після проголошення України незалежною державою.Фото: Pinterest
Кожна станція Київського метрополітену має певну тематику. Нинішню станцію "Майдан Незалежності" було присвячено різним подіям з життя країни, тому на дверцятах колійних стін до декомунізації 2018 року розміщувались декоративні панно на тему боротьби за владу рад 1917 р., індустріалізації 1929 р., Другої Світової війни, освоєння космосу та розвитку промисловості на рік відкриття станції.
У переходах ст. "Майдан Незалежності" досі знаходять елементи радянської мозаїки. У підземному вестибюлі станції 2002-го року відкрився перший професійний ТРЦ України "Глобус", який працює донині. Хоча за цей час він змінив власників та більшість орендарів, а у 2016-17 роках комплекс пройшов ремонт, переобладнання та зміну концепції, ТРЦ площею 18,5 тис. кв.м (перша черга) продовжує залишатись одним з найпопулярніших місць шопінгу та досугу для мешканців та тих, хто працює в самому центрі столиці.Фото: Pinterest
Навесні цього року всередині станції відкрили МАФ художника-монументаліста Олександра Ворони.
Зараз станція, як і сам Майдан, стали символом двох революцій та висловлення ставлення українців до подій у політичному житті країни. Тут з’явилися свої символи та пам’ятки. А назва "Майдан" стала називною для протестних подій по всій Україні.
Поштова Площа
16-та станція "Поштова площа" мала проектну назву "Річковий вокзал", та планувалася до оздоблення у відповідній стилістиці. Над виглядом "Поштової" працював великий колектив архітекторів та художників. Вже майже сорок п’ять років вестибюль станції прикрашає 6 ластівок: будівельники вибивали їх на мармурі за ескізами художниці Левицької. Також вона зробила унікальний вітраж "Дніпро" з кольорового скла, який розташований в торці станції. Річковій тематиці відповідають навіть світильники вздовж сходів на платформу — вони мають форму ілюмінаторів на кораблі. Фото: Pinterest
Під час будівництва станції постало питання про знесення будинків на вулиці Сагайдачного, ширина якої — 20 метрів. Але від цього відмовилися, пожертвувавши шириною перону станції: його зменшили до 8 метрів, хоча стандарт — 10 метрів.
Контрактова Площа
Початкова назва Контрактової — "Червона площа". Сучасну назву станція отримала у жовтні 1990 р., коли площі було повернуто історичну назву.
Особливість станції "Контрактова площа" у тому, що вона не має наземних вестибюлів — це пов'язано із особливістю рельєфу місцевості та раціоналізації проектування. Стилістично станція відноситься до історії району. У вестибюлі можна побачити панно, присвячене Києво-Могилянській академії, яке виконано у техніці карбування. Фото: Livejournal.com
Стіни станції облицьовані рожевим мармуром й прикрашені геральдикою. Підлога станції викладена гранітними плитами. Освітлення дуже динамічне, світильники розташовані по периметру і дають рівномірне освітлення. При оздобленні станції були використані мармур, граніт та кольорові метали.Фото: Livejournal.com
Усі три станції майже повністю зберегли своє початкове оздоблення, не піддавалися капітальній реконструкції та несуть у собі той первинний задум (окрім Майдану Незалежності), який вкладався ще при відкритті станцій наприкінці 1976 року.
Раніше ми писали про особливості життя в Печерському районі Києва.