Недешеве житло бізнес-класу стало ще дорожче. Проте наполегливий покупець спокійно може виторгувати у забудовника хорошу знижку. Головне - знати, за що її просити.
Недешеве житло бізнес-класу стало ще дорожче. Проте наполегливий покупець спокійно може виторгувати у забудовника хорошу знижку. Головне - знати, за що її просити.
В окремих житлових комплексах бізнес-класу з березня ціна квадратного метра зросла до 20 тис. грн. Забудовники розводять руками, що, мовляв, у їхніх проектах частка імпортних матеріалів особливо висока, тому волею-неволею доводиться переглядати ціни. Це - правда, але лише частково. Девелопери, крім цього, намагаються зберегти розрив між вартістю житла різного класу. Приміром, у столиці ціна 1 кв. м квартир рівня «економ» вже досягає 12-13 тис. грн., у той час як в новобудовах бізнес-класу ще недавно ціни стартували з позначок, які лише на 5-6 тис. грн. вище, тобто 17-18 тис. грн.
Деякі забудовники і зовсім вирішили дочекатися кращих часів. Наприклад, коли «Гроші» звернулися за коментарем до компанії «К. А. Н. Девелопмент», там повідомили, що продажі РК Tetris Hall припинені. І не виключено, що їх відновлять лише після здачі об'єкта в експлуатацію.
У той же час, саме зараз хороша можливість конвертувати свої валютні заощадження в нерухомість. Навіть у відносно дорогих житлових комплексах Києва ціна квадратного метра становить від 1200-1500 дол. А в інших містах-мільйонниках - і того менше.
Болючий курс
У столиці, як завжди, розкид цін на житло самий значний. Можна знайти квартири бізнес-класу з цінником в 17-18 тис. грн./м2, так і за 52 тис. грн./м2. Як складаються такі високі ціни? Все як завжди: місце, якість проекту, наявність прибудинкової території, вид з вікон.
Купуючи квартиру рівня «середній+» у Святошинському районі, доведеться викласти 11-17 тис. грн. за «квадрат», в Голосіївському - 9-20 тис. грн., у Печерському - від 11-29 тис. грн., а на Лівому березі (там концентрація престижних новобудов значно нижче) - від 14 тис. грн.
В Одесі вартість квартир бізнес-класу найшвидше наздоганяє столичні: 12-18 тис. грн./м2. У Харкові ціна «квадрата» стартує від 10-15 тис. грн. Найбільш доступне житло поки що в Дніпропетровську і Львові - там можна обзавестися квартирою, виклавши від 9-10 тис. грн. за квадратний метр.
Донецьк? Зі зрозумілих причин, ціни у цьому місті нас не цікавили.
На цінову політику забудовників, крім наболілого курсу гривні, впливають інші параметри. По-перше, місце розташування будинку. Чим ближче до ділового центру міста - тим дорожче. По-друге, навколишня інфраструктура. Якщо забудовник піклується про комфорт мешканців (будує підземний паркінг, приміщення під спортклуб, магазини, аптеки, дитячий садок тощо), він і вимагає за це більшого. По-третє, параметри і розмір житла.
В економ-класі, наприклад, кількість кімнат на ціну майже не впливає. У бізнес-сегменті все інакше. «Для цього класу стандарт - 55-75 кв. м площі «одиничок», 70-100 кв. м - «двійок», до 150 кв. м - «трійок»», - розповідають фахівці компанії KievStandard. У підсумку виходить, що ціна метра в «одиничці» може опинитися на 10-20% вище, ніж у «двійці», а тим більше - в «трійці».
В одному і тому ж будинку однокімнатна квартира з вікнами, що виходять у двір, завжди буде дешевше, ніж двоповерхова квартира на п'ять кімнат, з 2-3 санвузлами і видом на півміста. Різниця може досягати 50-70%.
Крім того, потрібно враховувати термін здачі об'єкта. Але наївно думати, що купівля квартир у будинку, який буде здаватися у другій половині 2015 або 2016 році, дозволить істотно заощадити. Забудовники поки намагаються тримати жорсткі позиції: кажуть, що швидше сповільнять будівництво, що відмовляться від другої черги, але продадуть готове або житло, що будується за «своїм» цінами. Втім, знижки все ж можливі.
Виторговуємо собі
Подорожчання квартир на тлі низького попиту на житло дає змогу «вибити» з забудовника хорошу знижку. Далеко не всі покупці знають, що дуже багато угод в реальності проходять за ціною, яка на 20-30% нижче заявленої, але все одно на 30-40% дорожче в гривні, ніж ті цінники, що мали місце восени-2013.
Причому торгуватися потрібно, базуючись на цілком конкретних доказів. На відміну від економ-квартир, до якості та матеріалів житла бізнес-класу є цілком конкретні вимоги. Конструкція будинку, в ідеалі, повинна бути монолітно-каркасною, стіни - цегляні. «У квартирах передбачені цікаві планувальні рішення (додаткові елементи у вигляді еркерів, великих вікон, іноді двох рівнів, великих балконів або навіть терас). Іноді зустрічається відсутність стін (перегородок) у квартирах, крім несучих», - розповідає Юрій Пушкар, архітектор з Києва.
При цьому якість використовуваних матеріалів девелопер повинен підтверджувати документально, сертифікатами якості. Якщо всі ці «плюшки» - лише на словах забудовника, можна сміливо наполягати на знижку від 10%. Перший і останній поверх - та ж історія, квартири там завжди дешевше. Поки будинок в самому початку будівництва - теж торгуємося, оскільки купуючи майже що «повітря», інвестор бере на себе чималі ризики.
Девелопера можна і потрібно карати і за зрив термінів здачі. Наприклад, укладаючи договір кредиту на купівлю житла в споруджуваному будинку, зробити застереження, що затягування введення будинку в експлуатацію дає покупцеві право відмовитися від сплати частини боргу. Звичайно, немає гарантій, що забудовник погодиться на подібні вимоги, але спробувати варто. Зараз будь-який клієнт з «живими» грошима - на вагу золота, і девелопери нерідко готові йти на поступки.
Джерело: domik.ua