Активісти Асоціації зелених України (АЗП) вимагають залучити українців до проведення повномасштабних незалежних екологічних експертиз щодо будівництва Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива та забезпечити проведення реальних, загальнодоступних громадських слухань з цього питання. Про це йдеться у відкритому листі, адресованому АЗУ на ім'я голови Верховної Ради Володимира Гройсмана, міністра екології та природних ресурсів Ігоря Шевченка, голови Київської міськради Віталія Кличка і президента ДП "НАЕК" Енергоатом" Юрія Недашковського.
"Сховище, яке планують реалізувати в Чорнобильській зоні, має всі шанси стати черговим експериментом, який поставлять на українцях", - йдеться в листі.
Зважаючи на це, у зверненні Асоціація наголошує, що прийняття такого важливого рішення як довгострокове зберігання ядерних відходів має бути прозорим і відкритим, а не тіньовим і політично мотивованим.
На думку представників Асоціації, навіть в умовах відсутності законодавства щодо проведення місцевих референдумів, місцеві громади мають право на проведення реальних, вільних та доступних для найширшого загалу громадських слухань щодо будівництва ЦСВЯП.
"Екологічні питання є не менш значущими, аніж економічні та політичні. Саме тому прийняття важливих рішень щодо будівництва ядерних об'єктів без оцінки екологічних ризиків, без проведення незалежної професійної екологічної експертизи є неприпустимим, як неприпустимо приймати значущі рішення стосовно зведення нових атомних об'єктів без процедури справжніх публічних слухань", - зауважується у відкритому листі.
Фахівці АЗУ переконані, що екологічні питання не можуть обговорюватися без участі громадянського суспільства, а інформація про екологічні ризики повинна бути відкритою і знаходитися у вільному доступі.
Нагадаємо, зведення Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива в 2014 році погодив Кабінет міністрів України, виділивши для цього в Чорнобильській зоні відчуження 2 земельні ділянки площею майже 50 гектарів.