Заявка України на перегляд умов членства у Світовій організації торгівлі (СОТ) передбачає захист не лише нинішнього виробництва, але і створення умов для появи нових сегментів. Про це говориться в тексті заявки України на перегляд умов членства в СОТ, передає видання "Комерсант-Україна".
Цей документ був направлений до представництва країн-членів СОТ 14 вересня і містить перелік з 371 товарних позицій, митні ставки на які Київ хоче змінити.
Перерахування товарних позицій займає 15 з 86 сторінок заявки. Україна пропонує переглянути мита на м'ясо і м'ясопродукти (включаючи ковбаси, сосиски і м'ясні консерви), квіти, овочі і фрукти. Далеко не по всіх цих позиціях в країні є значне виробництво. Разом зі ставками на цибулю, часник, помідори, огірки, бобові, яблука, вишні та сливи передбачається зміна митних ставок на ввезення мандаринів, винограду, персиків і нектаринів.
Київ має намір добитися перегляду митних ставок на техніку для промислового виробництва їжі, а також на побутову техніку: холодильник і пральні машини. Крім того, пропонується змінити експортні ставки на сільськогосподарську і ветеринарну техніку, а також ставки на легкові автомобілі (включаючи мікроавтобуси) і вантажну техніку. У хімічній промисловості є намір переглянути ставки на карбонати.
Таким чином, у поданій заявці пропонується не тільки захистити вже наявні в країні виробництва, але і створити можливості для відкриття нових потужностей. "Дійсно, у нас дуже невеликі обсяги виробництва з багатьох видів овочів і фруктів. Однак теоретично ми в змозі їх підвищити. Візьмемо, приміром, виноград, який ще п'ять років тому мало вирощувався. Але для розвитку такого виробництва необхідні сприятливі умови, які передбачені цими змінами", - зазначає генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа. "Якщо бізнес подав таку заявку, значить, на те були причини. Ймовірно, у компаній вже є плани на відкриття нових ліній, однак вони поки не афішують їх", - вважає перший віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Сергій Прохоров.
Читайте також: Україна не піднімає митні ставки, а ініціює переговори з СОТ для їх перегляду, - Порошенко
За оцінкою головного фахівця Інституту економіки і прогнозування НАН України Володимира Сіденко, включення в документ товарних позицій, які не мають значного обсягу виробництва, пояснюється фіскальними цілями. "В першу чергу в заявку увійшла переважна більшість прохань виробників. Проте також присутні спроби домогтися збільшення фіскальних зборів. Тому в такому вигляді заявка буде розглянута не як захист окремих виробників, а глобально - як спроба повернути більш високий рівень протекціонізму, що прямо суперечить принципам СОТ", - говорить експерт. Ситуацію ускладнює і те, що в документі відсутній аналіз того, як нинішні ставки заважають роботі бізнесу. "У заявці лише подані статистичні дані про обсяги імпорту і про ключові країни-імпортери. Тому неважко зрозуміти емоції торгових дипломатів - вони повинні будуть провести свої розрахунки по кожній з поданих до розгляду позицій", - сказало джерело, знайоме з ситуацією в СОТ.