У МінТОТ пройшла нарада щодо загроз у зв'язку із затопленням шахти "Юнком" на Донбасі
Затоплення шахти "Юнком" на окупованій частині Донецької області може спричинити радіаційне забруднення Азовського моря. Про це у Facebook повідомив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука.
Тука зазначив, що відбулася нарада щодо ймовірних загроз у зв'язку із затопленням шахти "Юнком", про яке оголосила окупаційна адміністрація самопроголошеної "Донецької народної республіки". За його словами, останнє комплексне обстеження шахти "Юнком" відбулося в 1999 році, в 2002 прийняли рішення про її закриття і обрали варіант з водовідливом, після чого з 2005 року на шахті залишалися працювати 150 осіб при вартості робіт 1 млн доларів на місяць.
Тука також зазначив, що організацією ядерного вибуху в 1979 році і моніторингом наслідків займалися фахівці з нинішнього Російського федерального ядерного центру ("Арзамас-16") у Сарові на кордоні Нижегородської області та Мордовії, де й зберігаються всі архівні документи. Листи з проханнями надати інформацію українській стороні залишилися без відповіді.
"Реальною ситуацією з радіаційною безпекою на об'єкті "Кліваж" сьогодні не володіє ніхто; з моменту окупації "влада ДНР" не дає згоди на обстеження об'єкту міжнародними професійними організаціями; висока ймовірність того, що після підняття рівня шахтних вод відбудеться забруднення річки Булавін і Азовського моря; висока ймовірність масових підтоплень на окупованій території Донецької області з можливими негативними наслідками для територій, які контролюються урядом України", - перерахував Тука висновки наради щодо ймовірних загроз у зв'язку із затопленням шахти "Юнком".
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Держдеп США стурбований намірами бойовиків затопити на Донбасі шахту, де відбувся ядерних вибух.
Шахта "Юний комунар" ("Юнком") знаходиться в селищі Бунге (до декомунізації Юнокомунарівськ) під Єнакієвим Донецької області. Була запущена в роботу ще в 1911 році, відзначалася великою загазованістю. В період з 1959 по 1979 роки на шахті зафіксували 235 викидів газу, 28 випадків закінчилися загибеллю шахтарів.
16 вересня 1979 року для зниження напружень у гірських масивах був проведений підземний ядерний вибух (об'єкт "Кліваж") на глибині 903 метра. В результаті вибуху виникла порожнина (капсула) діаметром 5-6 метрів, навколо якої сформувалася зона дроблення радіусом 20-25 метрів.
За офіційними даними, в період 1979-2000 років рівень радіації в породах і шахтних водах перебував на фоновому рівні. У той же час Тука зазначає, що, за неофіційними даними, рівень радіоактивності шахтних вод перевищував фоновий рівень удвічі. Проте ця інформація раніше нібито не оприлюднювалася з політичних міркувань.