Заборона примусового звернення стягнення на єдине житло боржника ставить під загрозу розвиток іпотеки, - УКБС
Законопроект, який пропонує заборонити примусове звернення стягнення на єдине житло боржника ставить під загрозу стабільність банківської системи України, виконання банками зобов'язань перед вкладниками та подальший розвиток іпотечного кредитування. Такої думки дотримується асоціація "Український Кредитно-Банківський Союз" (УКБС).
"Новації законопроекту суперечать Конституції України та діючому законодавству, яким чітко визначено право кредитора на звернення стягнення на житло боржника у випадку невиконання ним договірних зобов'язань. Обмежень на реалізацію цього права кредитора законом не встановлено", - говориться в повідомленні УКБС.
УКБС зауважив, що прийняття законопроекту може призвести до згортання програм з купівлі в кредит нерухомості, яку неможливо буде враховувати як реальну заставу. Відсутність відповідного механізму відшкодування втрат від неповернення кредитних коштів заблокує іпотечне кредитування в Україні.
"Проектом не встановлена навіть мінімальна площа єдиного житла боржника, на яке не може бути звернуто стягнення... За умови прийняття передбачених у проекті змін, кредитор односторонньо позбавляється права забезпечення повернення боргу. Таким чином послаблюється захищеність кредитора у відносинах з боржником і обмежуються закріплені у законодавстві України права кредиторів на захист своїх цивільних прав в разі порушення", - вважають в УКБС.
Також УКБС зазначає, що прийняття законопроекту спричинить різке зростання обсягу проблемної заборгованості в портфелях банків.
"У кредитних портфелях фінустанов значний обсяг становлять кредитні операції, забезпечені іпотекою, тому прийняття законопроекту не тільки загрожуватиме функціонуванню банківської системи, а й знищить іпотечне кредитування в Україні", - зауважила генеральний директор УКБС Галина Оліфер.