Запізніле рішення про призупинення приватизації ОПЗ погіршує інвестклімат, - "Бізнес-Інвест"
Запізніле рішення Кабінету міністрів від 19 серпня про призупинення приватизації Одеського припортового заводу (ОПЗ), яка була запланована на 26 серпня, погіршує інвестиційний клімат в Україні та підриває довіру інвесторів до процесу приватизації в країні. Про це йдеться в заяві інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест", яка планувала брати участь в аукціоні з продажу 5% акцій ОПЗ.
"Запізніле рішення уряду припинити аукціон безпосередньо перед оголошеною датою його проведення свідчить про відсутність якої-небудь чітко скоординованої приватизаційної політики та професіоналізму. Не кажучи вже про відсутність в уряду і Фонду простої поваги до інвесторів, яких, насамперед, притягують прозорі правила гри, а не раптові незграбні емоційні реакції", - відзначають в компанії.
При цьому нагадується, що 19 серпня глава уряду Арсеній Яценюк на засіданні Кабінету міністрів дав доручення главі Фонду держмайна припинити проведення аукціону 5% акцій "Одеського припортового заводу".
За інформацією компанії, мотиви рішення, озвучені чиновниками, зводяться до того, що Верховною Радою не було прийнято запропоновані Фондом і урядом зміни до приватизаційного законодавства, а тому слід почекати два місяці, що дозволить провести переоцінку акцій Одеського припортового заводу, а також відмовитися від продажу 5% окремо від основного пакету.
"ІК "Бізнес-Інвест" вважає таке обґрунтування рішення уряду, м'яко кажучи, сумнівним. Адже про те, що сесія Верховної Ради закінчилася і зміни до законодавства не прийнято, було відомо і прем'єру, голові Фонду ще до публікації оголошення про аукціон в газеті "Відомості приватизації", що для всіх зацікавлених учасників ринку стало своєрідним сигналом "старт" і сигналом про те, що держава запустила відповідні приватизаційні процедури", - підкреслили в "Бізнес-Інвесті".
Між тим у "Бізнес-Інвесті" розповіли, що стартова вартість 5% акцій ОПЗ на аукціоні повинна була скласти 450 млн грн, що відповідно вимагало від усіх зацікавлених інвесторів акумулювати і "заморозити" такі засоби для участі у торгах, дата яких була призначена на 26 серпня. При цьому сума гарантійного внеску учасника торгів становила 90 млн грн.
"Інвестиційна компанія "Бізнес-Інвест" прийняла рішення про участь в аукціоні та, у рамках підготовки до торгів, провела комплекс заходів щодо залучення і акумулювання на поточному рахунку компанії коштів, необхідних для сплати гарантійного внеску, коштів для оплати пакета в разі перемоги у торгах, а також був підготовлений необхідний пакет документів для участі в аукціоні", - йдеться в заяві.
При цьому в компанії обурені вибором для початку приватизації ОПЗ біржі "Перспектива", яка була викрита в фіктивних операціях з цінними паперами.
"Особливо гостро це питання постало після прямих заяв керівництва Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про цілому ряді ознак фіктивності акцій самої біржі і рішення про припинення торгівлі цими акціями", - відзначили в "Бізнес-Інвесті".
Разом з тим у компанії повідомили, що станом на вечір 25 серпня на сайті Кабінету міністрів та на сайті Фонду держмайна відсутня офіційна інформація і текст відповідного документа Фонду про виконання доручення уряду та зупинення приватизаційного аукціону з продажу акцій ОПЗ на біржі.
"Якщо ініціатором відповідного рішення уряду виступав сам Фонд, як заявляв голова Ігор Білоус, то чому досі доручення уряду не виконано, а інвестори перебувають в подиві - так буде аукціон 26 серпня, чи ні?", - підкреслили в "Бізнес-Інвесті".
У той же час у компанії зазначили, що своїми діями уряд і ФДМ завдають значної шкоди іміджу процесу приватизації в Україні та довіри інвесторів, а також ставить під сумнів успішність приватизації в цілому.
"Хто заспокоїть інвесторів і виступить гарантом того, що в призначену дату буде проведений конкурс з продажу основного пакету акцій Одеського припортового заводу, для участі в якому інвестори повинні будуть залучити сотні мільйонів доларів, а не гривень, які так потрібні бюджету нашої країни?", - додали в інвесткомпанії.
Як повідомлялося, Фонд державного майна у відповідності з графіком приватизації 26 серпня планував виставити на продаж на біржі "Перспектива" 5% акцій Одеського припортового заводу початковою вартістю 450 млн грн.
Раніше Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку визнала акції найбільшої за обсягом торгів в Україні біржі "Перспектива" фіктивними.
19 серпня на засіданні уряду прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив про необхідність зміни правил приватизації та виключення з них норми, що передбачає у разі продажу великого пакету акцій держпідприємств обов'язковий продаж 5% пакета акцій цих підприємств на біржі. На думку глави уряду, ця норма підвищує ризик повернення олігархічних схем у процес приватизації і зміни ціни об'єктів у бік їх безконтрольного заниження або завищення - під конкретного покупця.
Яценюк також нагадав, що кілька місяців тому Кабмін вніс на розгляд у парламент проект закону про скасування обов'язкового продажу 5% акцій ОПЗ, проте парламентарії не проголосували за пропозицію уряду.
Як очікується, повторне голосування може відбутися на початку вересня. У цьому зв'язку глава Фонду держмайна Ігор Білоус повідомив, що він погодив з урядом можливість перенесення продажу ОПЗ, щоб дати Верховній Раді час на розгляд законопроекту і здійснення приватизації за новими правилами.