Закон про доступ до публічної інформації вступить в силу 9 травня
Сьогодні в Україні у виданні "Голос України" опубліковано закон про доступ до публічної інформації. Також опубліковано закон щодо внесення змін до закону про інформацію.
Закони вступають в силу через 3 місяці після опублікування.
Нагадаємо, 3 лютого 2011 р. Президент України Віктор Янукович підписав закони "Про доступ до публічної інформації" та "Про інформацію". Про це заявив представника Президента України у Верховній Раді (ВР) України Юрій Мірошниченко.
"Хочу офіційно проінформувати, що сьогодні Президент України підписав два резонансні закони: реєстраційний номер 2763 "Про доступ до публічної інформації" та номер 7321 "Про інформацію"... Дані закони стануть важливими інструментами у боротьбі з корупцією. Вони передбачають, що будь-які рішення, які приймаються органами влади і їх наслідки будуть оприлюднюватись. Ці закони унеможливлять корупційні діяння, які мають місце в площині роботи чиновника", - заявив Ю.Мірошниченко.
Він пояснив, що затримка з підписанням закону виникла через те, що Верховна Рада направила його до Адміністрації Президента тільки 19 січня 2011 р.
Нагадаємо, Верховна Рада Україна (ВР) 13 січня 2011 р. в ході ранкового засідання ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект "Про доступ до публічної інформації" (№2763 від 11.07.2008 р.), ініційований народним депутатом від фракцію БЮТБ Андрієм Шевченком. Відповідний проект підтримали 408 народних депутатів.
Законом встановлено, що "публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, яка була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим законом".
Згідно із законом, "публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом".
Законом встановлено також гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації. Згідно із документом, "право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати і оприлюднювати інформацію, окрім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту і отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб´єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації".
Також законом встановлено порядок доступу до інформації, який забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.
Інформація на запит надається безкоштовно.
У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.
При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.