Японія готує екстрені заходи на випадок ескалації кризи в єврозоні
Японія спішно розробляє плани екстрених заходів для захисту економіки і фінансових ринків на випадок, якщо вибори в Греції в неділю, 17 червня, спровокують нову хвилю в єврозоні і вихід країни з валютного блоку. Про це повідомляє Reuters.
Члени Центробанку і чиновники складають плани, використовуючи досвід, отриманий під час фінансового цунамі 2008 р., викликаного обвалом банку Lehman Brothers, в результаті якого світові ринки завмерли, а інвестори кинулися купувати ієну, прагнучи убезпечити активи.
"З'явилося глибоке роздратування через те, що в Європі виграний час було використано неефективно", - сказав японський регулятор, який бере участь у міжнародних переговорах. Він мав на увазі дешеві кредити, надані Європейським центробанком, які допомогли зменшити напругу на ринках на початку року.
Банк Японії в четвер почав дводенне засідання, і очікується, що він залишить політику незмінною, щоб зберегти сили на випадок нового сплеску кризи в Європі.
Токіо найбільше боїться не того, що вибори в Греції можуть закінчитися виходом країни із зони євро, а того, що вони загострять фінансові проблеми Іспанії і Італії.
Бюджетний крах у третій і четвертій найбільших економіках блоку може викликати розпродаж на світових фондових ринках і кризу кредитування.
Поза сумнівом, багато японських регуляторів все ще вважають, що вихід Греції з єврозони малоймовірний. Вони розраховують, що європейські політики, яких давно критикують за затягування процесу, нарешті вживуть заходи для непоширення кризи на весь світ.
Однак, оскільки потрясіння від кризи 2008-2009 рр. все ще сильно в їх пам'яті, вони не використовують ніякі нові можливості. Більш того, багато заходів, прийнятих в 2008-2009 рр., все ще діють, наприклад, нульові процентні ставки центробанків і м'які заставні умови по депозитних операціях фінансування.
Банк Японії та інші центробанки все ще мають угоди про доларові свопи з ФРС, що залишилися в спадок від обвалу Lehman. Така угода, що дозволяє Банку Японії брати у ФРС необмежену кількість доларів, буде діяти до лютого 2013 р.
Судячи з кількох інтерв'ю з представниками Центробанку та уряду, найімовірніший сценарій, який розглядають регулятори - це різкий приплив грошей в активи, оцінені в ієни.
Фактично гроші стікаються до ієни постійно з тих пір, як посилилась криза в єврозоні в кінці 2009 року. У жовтні валюта досягла рекордного максимуму до долара - 75,31 ієни.
Підвищувальний тиск на ієну, що наближує її до рекордного значення, викличе нову інтервенцію влади, особливо після того, як Міжнародний валютний фонд заявив на цьому тижні, що це можливі заходи для зниження волатильності. Банк Японії також може пом'якшити політику, розширивши фонд викупу активів, обсяг якого становить 40 трлн ієн (504 млрд дол.).
Однак здатність до зниження привабливості ієни може бути обмежена в довгостроковій перспективі, враховуючи вибір інструментів, доступний інвесторам. Вони, ймовірно, будуть сторонитися проблемної єврозони, а способи вирішення боргових проблем Вашингтона викликають сумніви в ринків.
У випадку більш жорсткого сценарію, що включає падіння фондових ринків, Японія посилить вже працюючі заходи, сказали джерела.
Крім того, Центробанк зараз купує комерційні папери та корпоративні облігації, використовуючи фонд викупу активів. Він просто розширить ці покупки, якщо ринки потраплять під тиск, говорять джерела, знайомі з думками регуляторів.
"Пріоритет Банку Японії - забезпечення ринкової стабільності", - сказало джерело.
Центробанк також може купувати акції фінансових компаній, якщо падіння акцій почне загрожувати банківській системі Японії, як він робив у 2008-2009 рр. і до квітня 2010 р. Але це вимагатиме нового схвалення ради Банку Японії, і джерела говорять, що поки регулятори про це не думають.