Президент України Віктор Янукович відповідно до частини другої статті 94 Конституції України повернув зі своїми пропозиціями для повторного розгляду парламентом закон "Про ландшафти", повідомляє прес-служба глави держави.
Пропозиції Президента під час повторного розгляду зазначеного закону на пленарному засіданні Верховної Ради доповідатиме представник Президента України у Верховній Раді Юрій Мірошниченко.
Зокрема, в своїх пропозиціях, Президент зазначає, що аналіз закону свідчить, що він здебільшого складається з положень декларативного характеру, ним не визначено механізмів, які забезпечили б реальну охорону ландшафтів та їх збереження. Закон не передбачає жодних механізмів реалізації наведених положень, не визначає гарантій їх додержання, не встановлює і відповідальності за їх ігнорування.
Також зазначається, що статтею 10 закону визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони та регулювання ландшафтів. При цьому закон не конкретизує, які саме органи місцевого самоврядування і якого рівня будуть здійснювати такі повноваження.
Крім того, глава держави зазначає, що закон наділяє громадян та їх об'єднання невластивими правами, зокрема правом подавати до суду позови про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок забруднення, засмічення та виснаження ландшафтів.
Нагадаємо, Верховна Рада України (ВР) прийняла в цілому як закон законопроект №5198 про ландшафти 23 лютого. "За" відповідний законопроект проголосував 231 народний депутат з мінімально необхідних 226.
Законом передбачено, що державне регулювання та управління у сфері охорони ландшафтів здійснюють Кабінет міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, центральні органи виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, земельних ресурсів, лісового господарства, регіонального розвитку та будівництва, охорони культурної спадщини, аграрної політики, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до закону, моніторинг за станом ландшафтів повинен проводитися в рамках державної системи моніторингу навколишнього середовища і здійснюватися центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів в межах повноважень, іншими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких може призвести до погіршення стану ландшафтів.