Янукович доручив Кабміну і НКРЕ розробити методику формування тарифів на послуги ЖКГ, - Акімова
Президент України Віктор Янукович видав доручення підготувати та затвердити методику формування тарифів на житлово-комунальне господарство і до 1 серпня провести перевірки цільового використання субвенцій, які надавалися на погашення різниці в тарифах. Про це на брифінгу заявила перший заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова, передає кореспондент РБК-Україна.
"Президент доручив Кабінету міністрів і регулятору (на даний момент його функції виконує НКРЕ) з метою забезпечення єдиного підходу до встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги підготувати і затвердити порядок формування тарифів", - сказала Акімова.
За її словами, після підготовки і затвердження такої методики необхідно забезпечити разом з органами місцевого самоврядування перегляд тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно з новою методикою. "На сьогоднішній день порядок формування тарифів регулюється двома постановами Кабінету міністрів від 2006 р. У зв'язку з недосконалістю цього порядку... спостерігаються різні методи розрахунку тарифів, і якщо ми подивимося на карту України, і більш дрібні міста, то ми побачимо, що відхилення від середнього з точки зору тарифів, величезні. Тарифи різняться по житлово-комунальним послугам в рази... Президент доручає виробити та затвердити єдину методику розрахунку, якою будуть користуватися на всій території України", - зазначила Акімова.
Акімова підкреслила, "методика - візьми все реальні витрати і додай до них ще якийсь додатковий прибуток - нас не влаштовує, тому що при такій методиці всю тяжкість на собі несе кишеню споживача".
За словами Акімової, Президент наполягає на тому, щоб порядок розрахунку тарифів забезпечував стимул для економного використання ресурсів при виробництві житлово-комунальних послуг. Акімова зазначила, що глава держави впевнений у необхідності проведення перевірки раніше наданих субсидій на погашення різниці в тарифах.
"У випадку, якщо на місцевому рівні затверджуються тарифи нижче рівня природних витрат, то хтось повинен компенсувати цю різницю... Тобто місцевий бюджет має у вигляді субвенції виробникам тієї чи іншої послуги компенсувати різницю між реальною собівартістю і тарифом. Дуже часто з цієї цільової субвенцією спостерігаються різні незрозумілі речі, інакше кажучи кошти використовуються нецільовим чином... Для того, щоб з'ясувати, де саме містяться джерела цієї неефективності і відповідно ці джерела перекрити (необхідно) забезпечити проведення перевірок цільового та ефективного використання коштів, які були видані протягом 2008 і 2009 років місцевим бюджетам з державного бюджету у вигляді субвенцій на покриття різниці між затвердженим розміром цін і тарифів на житлово-комунальні послуги з витратами на їх виробництво", - сказала Акімова.
Перший заступник глави АП впевнена, що тільки на підставі такої перевірки можна визначити яким чином гроші використовуються не за призначенням і як з цією проблемою боротися.
"До 1 серпня треба провести перевірки. А перегляд рівня тарифів повинен відбутися протягом трьох місяців після затвердження нової методики", - зазначила Акімова.