На зустрічі в м. Сочі Президент України Віктор Янукович і Президент Росії Володимир Путін, окрім планів щодо Митного союзу, можливо, обговорювали створення консорціуму на базі української газотранспортної системи (ГТС) і зниження ціни газу для України. Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України.
"Ми готові на умови російської сторони, коли "Газпром" стане ключовим учасником консорціуму і його права будуть забезпечені законодавчо в обмін на зниження цін на газ", - заявило джерело видання.
Інше джерело, близьке до переговорів, розповіло, що українська влада готова поступитися Росії контролем над магістральними газопроводами, а контроль над розподільними газопроводами передати групі ВЕТЕК. За словами співрозмовника видання, піти на поступки російській стороні Україну змусили як проблеми з наповненням бюджету, так і триваючий спад на ринку металопродукції.
Схоже, що російська сторона також поступово готується до того, щоб пояснити зниження ціни газу для України. Так, перший заступник голови комітету держдуми з природних ресурсів, природокористування та екології Валерій Язєв не виключає поступок Україні щодо ціни газу у випадку, якщо перед Росією постане вибір - втратити український ринок або залишитися на ньому, знизивши ціни.
"Шкода втрачати ринки, і ніхто не говорить, що це добре, але, якщо будуть перешкоди непереборної сили, хто їх перестрибне? - зазначив Язєв. - Я підтримую "Газпром". Він може, тримає для України високу ціну і отримує нормальний прибуток, а, якщо з'явиться можливість втрати контракту, тоді трохи поступиться в ціні. Така бізнес-логіка властива торгівлі не тільки газом, а й іншими товарами".
Нагадаємо, минулого тижня Кабмін схвалив газовий баланс на 2013 р., затвердивши обсяг імпорту в розмірі 27,3 млрд куб. м. Більшу частину - 18 млрд куб. м - Україна отримає від "Газпрому", компанія Ostchem Дмитра Фірташа поставить 8 млрд куб. м. Крім того, 1,3 млрд куб. м газу буде імпортовано німецьким газовим трейдером RWE Supply & Trading.
Язєв нагадав, що Україна є одним з найбільших споживачів російського газу, і по її території також здійснюється транзит до Європи.
"Ми співпрацюємо постійно, пропонуємо варіанти - обмін активами між "Газпромом" і "Нафтогазом", ми готові разом з Україною експлуатувати її ГТС, у нас є ще цілий ряд спільних програм", - сказав він і додав, що подібна співпраця здійснюється тільки в тих питаннях, які відповідають національним інтересам Росії.
Читайте також: Кабмін затвердив баланс газу на 2013 р. з імпортом 27,3 млрд куб м