Янукович: Якщо позиція Росії в газових переговорах залишиться колишньою, Україна звернеться в Міжнародний арбітраж
Якщо позиція Росії в газових переговорах залишиться колишньою, Україна звернеться в Міжнародний арбітраж. Про це в інтерв'ю виданню "Комерсант-Україна" заявив Президент України Віктор Янукович. При цьому Україна вже підготувала документи, необхідні для подачі позову в арбітражний суд щодо суперечки з Росією в газовій сфері.
"Ми вже півтора року ведемо переговори на цю тему і платимо день у день, місяць за місяцем по існуючих контрактах. Півтора року переговорів не увінчалися успіхом - так колись же їх треба закінчувати! Позиція Росії для нас категорично неприйнятна, і, якщо вона не зміниться, ми підемо в Міжнародний арбітраж. Є система міжнародних судів - це і Стокгольмський суд, і Міжнародний арбітраж в Гаазі. Так, суд - це крайній захід, але ви ж бачите, за півтора року ми не зрушилися з місця... Матеріали для подачі в суд ми фактично оформили. Ми абсолютно впевнені в тому, що міжнародні договори порушені", - сказав Янукович.
За його словами, Україна хоче повернутися до юридично існуючих та чинних угод - міжурядової угоди від 2001 р., ратифікованої парламентами.
"Вона припускає, що ми щороку розглядаємо питання умов постачань газу і його транспортування - обсяги, ціну газу, вартість транзиту. Але, починаючи з 2005 р. на цю діючу договірну базу ніхто не звертає уваги. Саме з тих пір почалися суперечки, взаємні претензії і, як результат, - десятирічний контракт. До речі, ми вважаємо, що 10 років для таких контрактів - це нереально великий термін", - заявив Президент.
Янукович повідомив, що, за підрахунками уряду, Україна щорічно переплачує за газ за 5-6 млрд дол.
"Формула ціни 2009 р. - сумнівна, вона, м'яко кажучи, спірна, ми не можемо з цим погодитися. Якщо подивитися на реальні ціни, наприклад у Німеччині, то ми платимо приблизно на 200 дол. більше. І ми б хотіли розуміти, за що нас карають! А транзитний тариф у Німеччині в два рази вищий, ніж в Україні. Чому? Для нас ця переплата - а ми вважаємо, що переплачуємо, - складає 5-6 млрд дол. щорічно. А за 10 років контракту - 60 млрд дол.! Якщо дивитися в контексті щорічного бюджету країни - це приблизно 20%. Тобто з кожної бюджетної гривні 20 коп. йде у сплату за газ. І це в той час, коли в країні проводяться непрості реформи", - вважає Янукович.
Він також сказав, що у разі якщо договори 2009 р. будуть розірвані, автоматичного розірвання харківських угод не буде.
"В цьому випадку у нас буде нормальна європейська ціна на газ, а вже на цю ціну діють харківські угоди, тобто ще мінус 100 дол. Так що ці договори для нас вигідні, і ми свідомо пішли на їх укладення. Але я можу повідомити, що в Харкові ми домовлялися не зупинятися на тих угодах. Ми тоді домовилися повністю переглянути контракти і перейти на нові взаємини в газовій сфері. Але потім послідували півтора роки обіцянок - "так-так-так, ми подивимося, обов'язково переглянемо", і в результаті на сьогоднішній день все залишилося на рівні "так-так-так". Хоча ми впевнені в тому, що ціна для України некоректна, що умови виписані ніби для ворога", - зазначив Президент.
Янукович висловив обурення виразами російського Президента Дмитра Медведєва про "життя за чужий рахунок" України.
"Я б на місці Медведєва такі ярлики не вішав. Це абсолютно некоректно. Ми не бідні родичі. І не хочемо бути, і не будемо ними ніколи. Ми - незалежна держава. Ми платимо на 100% цю безмежну ціну", - сказав Янукович.
Янукович зазначив, що газове питання виникло через бажання Росії, щоб Україна вступила в Митний союз. Але, за його словами, так не запрошують в гості, як це робить сьогодні Росія. "Так запрошувати некоректно і принизливо для нас, такою мовою не потрібно з нами розмовляти", - вважає Президент.
В той же час, за словами Януковича, Україна не остаточно відмовилася від членства в Митному союзі. Але країні потрібно час, щоб подивитися, як буде працювати союз "через рік-два, як будуть побудовані відносини всередині ТЗ, коли його члени вступлять у СОТ".