Вибори в Раду: що змінилося за тиждень
Вибори в Раду пройдуть 21 липня
Вибори до Верховної ради України заплановані на неділю 21 липня 2019 року. Докладніше про те, як проходить виборча кампанія і хто буде балотуватися - в матеріалі РБК-Україна.
Як проходить виборча кампанія
6-12 липня
- Верховний суд підтримав позов ЦВК про скасування проведення повторного жеребкування партій.
- За даними опитування "Соціального моніторингу", групи "Рейтинг" в Раду можуть пройти "Слуга народу", "Опозиційну платформа - За життя", "Європейська солідарність", "Батьківщина", "Голос". За даними опитування КМІС, партія Святослава Вакарчука може не пройти в Раду.
- Центральна виборча комісія (ЦВК) оголосила попередження 38 кандидатам в нардепи за порушення строків відкриття рахунків виборчих фондів.
- На виборах до Ради 21 липня фонд "Демократичні ініціативи", Центр Разумкова та КМІС проведуть Національний екзит-пол 2019 на виході з виборчих дільниць.
- ЦВК скасувала реєстрацію кандидата від партії "Слуга народу" Олександра Куницького. Куницький висувався на мажоритарному окрузі №169 у Харкові.
- Суд відмінив постанову Центральної виборчої комісії про скасування реєстрації Рената Кузьміна як кандидата в народні депутати України.
- КВУ зафіксував, що в мажоритарних округах на виборах до Верховної Ради України балотується 161 кандидат-однофамілець.
28 червня-5 липня
- Як повідомив глава Нацполіції Сергій Князєв, на час проведення виборів до Верховної ради України буде збільшено число нарядів поліції превенції.
- Касаційної адміністративний суд в складі Верховного суду України дозволив Михайлу Саакашвілі йти на вибори, після цього ЦВК, посилаючись на рішення суду, зареєстрував Саакашвілі кандидатом в нардепи.
- Верховний суд зобов'язав ЦВК переглянути рішення по реєстрації Андрія Клюєва кандидатом в нардепи, після цього Клюєв був зареєстрований. Його реєстрація викликала хвилю протесту і ЦВК після отримання документів від правоохоронців по кандидату скасував реєстрацію Клюєва.
- Дані опитувань "Соціального моніторингу", "Рейтингу" підтвердили п'ятірку лідерів парламентської гонки: "Слуга народу", "Опозиційна платформа - За життя", "Батьківщина", "Голос", "Європейська солідарність".
- Спікер Верховної ради Андрій Парубій відкликав своє запрошення для міжнародних спостерігачів від ПАРЄ на позачергові вибори в Раду.
- Суд зобов'язав Центральну виборчу комісію провести повторне жеребкування партій перед виборами до Верховної ради. У відповідь на це ЦВК заявив про загрозу зриву подотовкі до виборів.
22-27 червня
- На засіданні 26 червня Центрвиборчком шляхом жеребкування визначив порядок номерів політичних партій, під якими вони будуть розташовані в виборчих бюлетенях. Також ЦВК затвердив форму і текст бюлетеня.
- Правоохоронці мають намір до 14 липня взяти під охорону всі приміщення виборчих дільниць з метою забезпечення безпеки під час виборів в Раду.
- За даними ЦВК, місце голосування перед виборами вже змінили 20 209 осіб.
- Станом на 26 червня ЦВК зареєстрував 5 845 кандидатів в нардепи: 2 674 особи вказані в списках 21 партії, ще 3 171 - мажоритарник.
- Проти ЦВК до судів подали 32 позови з питань реєстрації кандидатів.
- Соціологи оприлюднили свіжі рейтинги. Зокрема, за даними "Соціального моніторингу", "Рейтингу", фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова, лідером залишається "Слуга народу".
- ЦВК відмовив в реєстрації кандидатом на вибори екс-главі Адміністрації президента часів Януковича Андрію Клюєву, нардепу-втікачу Олександру Онищенко, кандидатам зі списків партій "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" і Комуністичної партії України.
15-21 червня
- Суд Києва встановив, що Михайло Саакашвілі постійно проживав в Україні протягом п'яти років. Таке рішення суду дає Саакашвілі можливість балотуватися в депутати Верховної ради.
- Станом на 20 червня ЦВК зареєстрував 892 кандидати по мажоритарним округам і 1 021 кандидата у списках партій.
- 20 червня ЦВК завершила прийом документів від кандидатів у нардепи, реєстрація триватиме до 25 червня включно. Після цього буде оприлюднено повний перелік кандидатів.
- КСУ визнав таким, що відповідає Конституції указ президента Володимира Зеленського про розпуск Ради.
- Соціологічна група "Рейтинг" оприлюднила новий рейтинг політсил перед виборами. Лідером залишається "Слуга народу" (47,1%), також прохідний п'ятивідсотковий бар'єр долають "Опозиційна платформа - За життя" (11,1%), партія "Голос" (8,1%), "Батьківщина" (7,3 %) і "Європейська Солідарність" (5,0%).
- Глава ЦВК Тетяна Сліпачук вважає, що з явкою на позачергових парламентських виборах можуть виникнути проблеми.
- Центрвиборчком відмовив нардепу-втікачу Олександру Онищенко в реєстрації кандидатом в депутати на виборах в Раду.
11-14 червня
- В ОБСЄ повідомили, що Росія не направлятиме своїх спостерігачів на парламентські вибори в Україні.
- 11 червня Конституційний суд почав розглядати указ президента Володимира Зеленського про розпуск Ради.
- Соціологічна група "Рейтинг" оприлюднила новий передвиборний рейтинг, згідно з яким в парламент можуть пройти п'ять партій: "Слуга народу" (47,5%), "Опозиційна платформа - За життя" (10,4%), "Європейська солідарність" (7 , 9%), "Батьківщина" (7,5%) і "Голос" (6,4%).
- Оновлені списки кандидатів представили "Батьківщина", "Слуга народу" і "Європейська солідарність".
- Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що не братиме участь в парламенських виборах.
- У період з 15 по 28 липня українські правоохоронці перейдуть на посилений режим роботи через вибори. За даними поліції, з початку виборчої кампанії вже зафіксовано близько 30 спроб підкупу виборців.
- Партія Михайла Саакашвілі "Рух нових сил" представила список кандидатів в народні депутати на майбутніх виборах.
- ЦВК вже зареєструвала 188 кандидатів у нардепи: 170 самовисуванців і 18 кандидатів від партій.
- За даними спільного опитування центру "Социс" та Комітету виборців України за 29 травня - 6 червня 2019 року, у Верховну раду можуть пройти шість партій: "Слуга народу", "Європейська солідарність", "Опозиційна платформа - За життя", "Батьківщина", "Сила і честь" та "Голос".
8-10 червня
- Партії "Сила і честь", "Самопоміч", "Голос", "Європейська солідарність", "Слуга народу", "Батьківщина" представили списки кандидатів в нардепи на виборах в Раду. Зокрема, в списки "Голосу" увійшли шоумен Сергій Притула і журналіст Сергій Рахманін.
- Михайло Саакашвілі заявив про участь його партії "Рух нових сил" у виборах. Крім того, лідер "Громадянської позиції" Анатолій Гриценко запропонував Саакашвілі об'єднатися.
- Мер Києва Віталій Кличко заявив, що його партія УДАР не висуватиме кандидатів на вибори до Верховної Ради за партійним списком, партія піде тільки по мажоритарних виборчих округах.
- Згідно з опитуванням КМІС, проведеним 26 травня-7 червня, на виборах до Верховної ради можуть протий п'ять партій: "Слуга народу" (48,5%), "Опозиційна платформа - За життя" (11,8%), "Європейська солідарність" (8,1%), "Батьківщина" (7,8%), "Голос" (5,6%).
1-7 червня
- ЦВК зареєструвала 59 кандидатів в народні депутати, які йдуть на вибори як самовисуванці. Крім того, ЦВК зареєструвала 5 кандидатів в нардепи від партії "Єдиний центр".
- Мер Києва Віталій Кличко заявив, що його партія УДАР йде на парламентські вибори. Кличко також запропонував Михайлу Саакашвілі очолити партію. Саакашвілі, в свою чергу, від пропозиції Кличка відмовився.
- Згідно з опитуванням групи "Рейтинг", проведеного 29 травня -3 червня, лідером парламентських перегонів є партія Володимира Зеленського "Слуга народу" (48,2%). П'ятивідсотковий бар'єр також долають партія Юрія Бойка і Вадима Рабіновича "Опозиційна платформа - За життя" (10,5%), партія Петра Порошенко "Європейська солідарність" (7,8%), "Батьківщина" Юлії Тимошенко (6,9%) і партія Святослава Вакарчука "Голос" (5,6%).
- "Опозиційна платформа - За життя" представила список кандидатів. До першої десятки увійшли Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Віктор Медведчук, Наталія Королевська, Сергій Льовочкін, Нестор Шуфрич, Василь Німченко, Сергій Ларін, Сергій Дунаєв і Тарас Козак.
- Прем'єр-міністр Володимир Гройсман представив першу десятку кандидатів своєї партії "Українська стратегія", з якою піде на вибори. В першу десятку списку крім Гройсмана увійшли Лілія Гриневич, Еміне Джапарова, Олександр Саєнко, Євген Нищук, Павло Петренко, Сергій Марченко, Андрій Тетерук, Віктор Єленський, Павло Яблонський.
- "Опозиційний блок" перед виборами об'єднався з партією мера Харкова Геннадія Кернеса "Довіряй справам", партією Євгена Мураєва "Наші", "Відродженням" та "Партією миру і розвитку".
- На вихідних, 8-9 червня, заплановані з'їзди партій "Слуга народу", "Європейська солідарність", "Самопоміч", "Довіряй справам", "Голос". На з'їздах, як очікується, будуть представлені списки кандидатів.
24-31 травня
- 24 травня в Україні стартувала виборча кампанія. В той же день партія екс-президента Петра Порошенко "Блок Петра Порошенка "Солідарність" провела з'їзд, на якому було прийнято рішення про перейменування політсили в "Європейську солідарність". Штаб партії очолить нардеп Сергій Березенко.
- Чинний прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив про намір йти в парламент. Він заявив, що на дострокових виборах у Раду очолить власну партію, яка не буде об'єднуватися з іншими.
- У понеділок, 27 травня, партія президента Володимира Зеленського провела з'їзд, за результатами якого було прийнято рішення про те, що "Слугу народу" очолить Дмитро Разумков. У Зеленського також заявили, що "Слуга народу" буде набирати кандидатів через інтернет.
- Центрвиборчком почав підготовку до виборів у Раду. Зокрема, секретар ЦВК Наталія Бернацька заявила, що для друку бюлетенів на вибори в Раду потрібно близько 600 тонн паперу.
- Мери Харкова та Одеси Геннадій Кернес і Геннадій Труханов заявили про створення партії мерів "Довіряй справам". 2 червня в Харкові відбудеться з'їзд партії, на якому ухвалюватиметься рішення про участь в дострокових виборах в Раду.
- Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко заявила, що команда її партії йде на парламентські вибори самостійно.
- 29 травня Центрвиборчком зареєстрував першого кандидата на виборах в Раду - Володимира Пригладя, який балотується в одномандатному виборчому окрузі № 214.
- За інформацією джерел РБК-Украина, партії "Солідарність" і УДАР підуть на вибори в Раду разом. Партії погодилися на формування спільного списку на основі праймеріз.
- Заступник голови парламентської фракції "Блок Петра Порошенко" Ігор Кононенко заявив, що не має наміру йти на вибори в Раду за списками партії "Європейська солідарність".
- В Аграрній партії України заявили про намір брати участь у виборах в Раду. Як очікується, партія визначиться з кандидатами на з'їзді.
- Штаб партії екс-кандидата в президенти Ігоря Смєшка "Сила і Честь" очолив журналіст та бізнесмен Дмитро Гордон. При цьому, за інформацією Смєшка, Гордон не планує балотуватися в Раду.
- Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що не має наміру йти на вибори в Раду.
- Партія Петра Порошенко "Європейська солідарність" 31 травня провела з'їзд, на якому Порошенка обрали головою партії.
Хто йде в Раду
Партії (список оновлюється)
На даний момент Центрвиборчком зареєстрував кандидатів в ОВО, висунутих партіями:
- "Єдиний центр"
- "Рідне місто"
- "Народна правда"
- "Біла Церква разом"
- "Демократична сокира"
- "Правий сектор"
- "Громада і закон"
- "Партія вільних демократів"
- "Самопоміч"
- Соціалістична партія України
- "Громадянська позиція"
- Аграрна партія
- "Народний рух України"
- "Свобода"
- "Справжні дії"
- "Єдність"
- Мерітократична партія України
Також ЦВК зареєструвала список партії Анатолія Гриценка "Громадянська позиція" в загальнодержавному виборчому окрузі.
Як очікується, своїх кандидатів на виборах в Раду в загальнодержавному виборчому окрузі також мають намір подати:
- "Слуга народу"
- "Європейська солідарність" (раніше БПП "Солідарність")
- "Опозиційна платформа - За життя"
- "Батьківщина"
- "Самопоміч"
- "Радикальна партія"
- Аграрна партія України
- "Сила і Честь"
- "Довіряй справам"
- "Українська стратегія"
- "Голос"
- "Оппозиційний блок - Партія миру та розвитку"
Кандидати
Станом на ранок 19 червня Центрвиборчком вже зареєстрував 583 кандидата у народні депутати. Зокрема, 511 самовисуванців і 72 - від партій.
Відзначимо, раніше про свій намір брати участь у виборах в Раду вже заявили нардеп від БПП Олександр Грановський, учасник "95 кварталу" Юрій Корявченков, екс-кандидат в президенти Володимир Петров, екс-кандидат в президенти Роман Безсмертний, нардеп Ігор Кононенко, Борислав Береза, нардеп Ігор Мосійчук.
Календар виборів у Раду
Виборчий процес розпочався в Україні 24 травня 2019 року. Саме з цього моменту політичні партії або ж претенденти особисто можуть висувати свої кандидатури для участі у виборах. Центрвиборчком, в свою чергу, до 25 червня має ухвалити рішення щодо реєстрації кандидатів. При цьому, до 8 липня, партії чи претенденти особисто мають право відмовитися від участі у виборах.
Як і в ході президентських виборів українці мають право голосувати не за місцем прописки. Для цього їм необхідно звернутися в органи Держреєстру виборців з відповідною заявою до 15 липня включно. При цьому, виборцям, які змінили місце реєстрації і будуть голосувати за межами свого округу на виборах буде видаватися лише один бюлетень - з кандидатами від партій.
В останню п'ятницю перед днем голосування закінчується передвиборна агітація в суботу, 20 липня, в день тиші агітація буде заборонена. Вибори будуть проходити 21 липня, виборці зможуть проголосувати з 08:00 до 20:00. Результати виборів в Раду ЦВК має оголосити до 5 серпня включно.
Вибори в Раду призначені на 21 липня
На наступний день після інавгурації, 21 травня, Зеленський провів консультації з головами парламентських фракцій, де обговорювався розпуск Ради. За результатами зустрічі Зеленського з парламентаріями на сайті президента опубліковано реліз, в якому була названа головна причина, по якій Зеленський вирішив розпустити парламент - дуже низька довіра громадян України до цієї інституції.
В той же день ввечері, 21 травня, Зеленський підписав указ про дострокові вибори в Раду 21 липня 2019 року.
Зеленський заявив про розпуск Ради
31 березня 2019 року в Україні пройшли президентські вибори. Оскільки ніхто з 39 кандидатів не набрав більше 50%, ЦВК оголосив про проведення другого туру виборів 21 квітня. У другий тур вийшли два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів - Володимир Зеленський та Петро Порошенко. За результатами голосування, на виборах президента переміг Зеленський.
Інавгурація Зеленського відбулася 20 травня. В ході інавгураційній промові Зеленський заявив, що розпускає Раду. При цьому, президент зазначив, що у Ради є два місяці, щоб прийняти закон про зняття депутатської недоторканності, закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, виборчий кодекс. Також він звернувся до Ради з проханням звільнити голову СБУ Василя Грицака, генерального прокурора Юрія Луценка та міністра оборони України Степана Полторака.