Запровадження реформи RAB-тарифу з початку 2021 року для сфери розподілу електроенергії сприяє інвестиційній привабливості державних та приватних обленерго, що позитивно позначиться на приватизації.
Про це заявив партнер компанії-аудитора, яка входить до "великої четвірки" Deloitte, Артур Огаджанян.
Разом з тим, за його словами, порівнювати оцінки обленерго при приватизації та оцінку регуляторної бази активів при переході на RAB-тариф - некоректно. Оскільки вони проводились за різними методологіями.
Коментуючи перспективи приватизації державних активів обленерго партнер аудиторської компанії Deloitte Артур Огаджанян заявив, що систему стимулюючого регулювання (RAB-тариф) можна розглядати як фактор, що сам по собі робить державні обленерго більш інвестиційно привабливими. Але разом з тим, експерт підкреслив, що порівнювати оцінку регуляторної бази активів з "приватизаційними" оцінками - некоректно.
За словами Огаджаняна, при оцінці вартості операторів системи розподілу для потреб приватизації держава намагається визначити цю вартість як частку власного капіталу компанії (таким же підходом користується й інвестор), а при визначенні регуляторної бази активів користуються критерієм надійності роботи підприємства з прибутком, значення якого відповідає ринковому показнику.
"Регуляторна база активів по своїй економічній суті - це вартість активів, які, відповідно до конкретного регуляторного режиму, вважаються такими, що забезпечують надання послуг підприємством. Відповідно до діючого в Україні режиму регулювання ця вартість має через розрахунок амортизації надати можливість компанії постійно оновлювати активи, підтримуючи їх працездатність, а також надати можливість отримувати наближений до ринкового рівень прибутку", - пояснив партнер аудиторської компанії.
Також він додав, що однією з особливостей методики оцінки регуляторної бази активів в Україні є те, що вона вимагає коригування вартості активів у бік їх зменшення через коефіцієнти, розрахунок яких враховує реальне завантаження активів.
"Такий підхід спрямований на позбавлення споживачів від сплати за зайві незавантажені потужності підприємства-монополіста", - прокоментував партнер Deloitte.
Нагадаємо, раніше енергоексперт Сергій Чех зазначив, що оцінка обленерго відображає їх вартість в залежності від завантаження при транспортуванні електроенергії.