ua en ru

ВТБ відкинув претензії СБУ про законність випуску облігацій на 3 млрд дол. на допомогу Україні

ВТБ відкинув претензії Служби безпеки України, яка заявила про порушення, допущені при випуску облігацій зовнішньої державної позики на суму 3 млрд дол. за рахунок Фонду національного добробуту Російської Федерації.

"Твердження українських властей про незаконний характер угоди з розміщення облігацій зовнішньої державної позики України на суму 3 млрд дол. абсолютно не відповідають дійсності. Угода була укладена в повній відповідності з англійським правом і чинним українським законодавством. Український уряд самостійно обрав у якості організатора розміщення компанію VTB Capital Plc., яка здійснювала операцію, керуючись загальносвітовою банківською практикою", - наголошується в повідомленні ВТБ.

Напередодні СБУ оголосила про порушення кримінальної справи проти колишнього міністра фінансів країни Юрія Колобова та інших членів уряду, підозрюваних у зловживанні владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України).

"Зловживаючи службовим становищем, в порушення вимог закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" Колобов Ю.В. та інші високопосадовці організували та забезпечили випуск облігацій зовнішньої державної позики на суму 3 млрд дол. за рахунок Фонду національного добробуту Російської Федерації", - йшлося в повідомленні СБУ.

У разі визнання провини колишнього глави українського Мінфіну та інших чиновників їм загрожує позбавлення волі на строк до трьох років зі штрафом від 500 до 1 тис. мінімумів доходів громадян і конфіскацією майна.

У повідомленні СБУ наголошується, що за підсумками розміщення держоблігацій на користь VTB Capital Plc. (дочірня компанія ВТБ, яка виступила організатором розміщення) була незаконно перерахована комісія в розмірі 450 тис. дол.

Українські облігації на 3 млрд дол. були розміщені на Ірландській біржі 20 грудня 2013 р. Папери були викуплені Росією, купон склав 5% річних. У лютому 2014 р. РФ планувала викупити папери ще на 2 млрд дол., але потім російська влада вирішила заморозити черговий транш обіцяного Україні кредиту у 15 млрд дол., і Міністерство фінансів України відмовилося від наміченого випуску облігацій.

Домовленість про купівлю Росією єврооблігацій України на 15 млрд дол. була досягнута 17 грудня 2013 р. у ході переговорів Президентів двох країн Володимира Путіна і Віктора Януковича. Микола Азаров, який тоді обіймав посаду прем'єр-міністра України, говорив, що у країні "настали б соціальний колапс і банкрутство", якби Янукович не досяг домовленостей з Путіним.

Після повалення Януковича експерти заявили, що Росія може зіткнутися із труднощами у справі повернення своїх грошей. В разі судових розглядів РФ буде складно довести, що вона не підозрювала про ризики дефолту: вони були докладно описані у проспекті українських облігацій, призначеному для інвесторів. Політична нестабільність - один із факторів ризику, про який Україна попереджала Росію як покупця своїх облігацій.

Як повідомлялося, міністр фінансів РФ Антон Силуанов вважає, що Україна робить все, щоб визнати недійсним викуплений Росією в розпал Євромайдану випуск облігацій на 3 млрд дол., або знайти умови, щоб не повертати борг.

Нагадаємо, Служба безпеки України (СБУ) 24 вересня розпочала кримінальне провадження стосовно колишнього міністра фінансів України Юрія Колобова та інших членів уряду України у справі про залучення України 3 млрд дол. кредиту у Росії.