Вступ України до Митного союзу (МС) сповільнить модернізацію української економіки, а використання дешевого газу може закрити для України ринки третіх країн і збільшити її залежність від Росії, вважають деякі експерти, повідомляє «Комерсант-Україна».
Так, професор Київської школи економіки Олександр Шепотіло упевнений, що членство України в МС дасть швидкий, але разовий економічний ефект. "Враховуючи, що з країнами Митного союзу ми і так маємо зону вільної торгівлі з мінімальними обмеженнями, прямий ефект від їх скасування буде незначним, - говорить він. - Тому основний результат піде від зниження цін на енергоносії". Однак цінова пільга може призвести до появи в Україні проблем в торгівлі з країнами-членами СОТ. "Знижка позбавляє нашу економіку стимулів для модернізації. Крім того, вона може бути сприйнята як прихована підтримка, що може привести до антисубсідіарних розслідувань щодо нашої продукції. При цьому ми збільшуємо залежність від російського ринку і стаємо за прикладом Білорусі залежними від російської влади", - зазначив експерт.
Ризики частково визнає і директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць. Основним недоліком членства в МС є відсутність стимулів для модернізації української економіки, сказав В.Геєць. За оцінкою президента Українського національного комітету Міжнародної торгової палати Володимира Щелкунова, вступ до МС обмежує можливості України з укладання договорів про вільну торгівлю з іншими країнами. "Бізнес завжди зацікавлений у скасуванні торгових бар'єрів. Однак мені швидше здається оптимальним розвиток вільної торгівлі з максимальним числом країн, ніж участь у Митному союзі. Адже вільна торгівля - бізнес у чистому вигляді, а МС - у першу чергу наднаціональний орган", - упевнений експерт .
На думку деяких українських та російських вчених, участь України в Митному союзі дозволить країні економити 3-6 млрд дол. на рік на оплаті російської нафти і газу, а також збільшити експорт товарів на 5-9 млрд дол.
В Інституті народно-господарського прогнозування Російської Академії Наук (РАН) та Інституті економіки та прогнозування НАН України підрахували, що приєднання України до МС Росії, Білорусі і Казахстану дозволить за три роки наростити обсяг експорту українських товарів у РФ на 4,6-8,8 млрд дол. Заступник директора російського інституту Марат Узяков в п'ятницю заявив, що однією з найбільш істотних вигод, які може отримати Україна від вступу в МС, стане зменшення цін на базові ресурси, що посприяє розвитку її економіки. Скасування Росією мит на експорт вуглеводнів поліпшить сальдо торгового балансу України на 2,9 млрд дол. Це ідентично сумі дефіциту торгівлі України з Росією в 2010 році (товарний дефіцит - 9,3 млрд дол., профіцит торгівлі послугами - 6,2 млрд дол.).
Згідно з дослідженням російських та українських вчених, зниження цін на російський газ для України до рівня цін для Білорусі (180 дол. за тисячу кубометрів в 2010 році) забезпечить позитивний приріст торговельного сальдо України до 5,1 млрд дол. Ефект від скасування захисних заходів у взаємній торгівлі оцінений ще в 0,5 млрд дол., від зняття технічних бар'єрів - в 1 млрд дол. Загальна вигода Україні від приєднання до Митного союзу та участі в Єдиному економічному просторі в рамках Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС) може скласти 6-10 млрд дол.