Світовий банк (СБ) запропонував країнам, що розвиваються, страхуватися від подорожчання продуктів харчування з допомогою деривативів. Ця ініціатива покликана допомогти їм хеджувати ризики по товарах на суму 4 млрд дол. Ідея СБ, однак, суперечить позиції G20, яка вважає, що похідні інструменти на ринку продовольства - ще один спосіб збагатитися для спекулянтів, пише РБК daily.
За останні 12 місяців ціни на їжу зросли на 37%, свідчить зведений індекс цін на 55 продуктів, що складається Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО). Згідно з даними СБ, з червня минулого року через зростання цін на їжу 44 млн людей опинилися за межею бідності (живуть менш ніж на 1,25 дол.). В результаті у світі голодує майже 1 млрд людей, або кожен сьомий на планеті.
"Висока невизначеність і волатильні ціни на продовольство - це найбільша з загроз для найуразливіших верств населення країн, що розвиваються", - заявив у вівторок президент СБ Роберт Зеллік. Пропонований банком інструмент управління ризиками полегшить вихід на ринок деривативів для фермерських кооперативів і приватних компаній з країн, що розвиваються, зайнятих у сфері харчової промисловості, стверджують у СБ. При цьому "розумний фінансовий інжиніринг дозволить зробити життя бідняків кращим", упевнений Зеллік.
Хеджування цін на сільськогосподарські товари є поширеною практикою в розвинених країнах, проте воно майже не використовується в економіках, що розвиваються: ні приватним сектором, ні державою. Тому новому інструменту потрібна реклама. Популяризацією займеться один з найбільших продавців деривативів на Wall Street - банк JP Morgan, який буде пропонувати майбутнім клієнтам найпростіші фінансові продукти для страхування продовольчих ризиків.
Щоб підтримати свій новітній проект, СБ виділить 200 млн дол. Таку ж суму зобов'язався надати і JP Morgan. Керівництво СБ розраховує, що до програми в майбутньому приєднаються й інші банки.
СБ і JP Morgan оголосили про спільний проект напередодні зустрічі міністрів сільського господарства країн G20, які також намагаються розробити механізми приборкання зростання продовольчих цін.