Верховна Рада України (ВР) в ході пленарного засідання, сьогодні 22 червня, прийняла в другому читанні як закон законопроект № 9011 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій.
Законом визначається порядок для приєднання багатоквартирних будинків - квартири (населення) окремо і на загальних підставах як для населення, а нежитлові приміщення (офіси і т.д.) - за іншими правилами, що дозволить забудовникам знизити загальну вартість квартир.
Зокрема, встановлюється, що стандартне приєднання - це приєднання електроустановки (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) замовника до діючих мереж енергопостачальної організації на відстань, не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, диференціюється за ступенями потужності: перший ступінь - до 16 кВт включно, другого ступеня - від 16 кВт до 50 кВт включно третій ступінь - від 50 кВт до 160 кВт включно;
приєднання до діючих газових мереж газорозподільного підприємства об'єктів газоспоживання потужністю до 16 метрів кубічних на годину включно на відстань, не перевищує 25 метрів для сільської та 10 метрів для міської місцевості по прямій від місця забезпечення потужності до місця приєднання.
Документ містить також норми, згідно з якими вартість послуг з приєднання до електромереж розраховується енергопостачальною організацією в порядку, передбаченому методикою розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, і обгрунтовується витратами, необхідними для будівництва та/або реконструкції електромереж від місця приєднання електроустановки замовника до місця забезпечення потужності.
Ставка плати за стандартне приєднання суб'єкта ринку природного газу - це розрахована вартість послуги з приєднання одного метра кубічного на годину потужності при стандартному підключенні, яка встановлюється на певний період Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя відповідно до адміністративно-територіального устрою України і розраховується відповідно до порядку розрахунку плати за приєднання об'єктів замовників до газових мереж.
При спорудженні або реконструкції будівель, доріг, мостів, інших об'єктів архітектури роботи з благоустрою та перенесення повітряних і підземних електричних мереж, теплових мереж та інших об'єктів електроенергетики виконуються власником цих об'єктів електроенергетики за рахунок замовників будівництва та реконструкції.
Законом встановлюються критерії наявності (відсутності) технічної можливості приєднання електроустановок замовників, але експертний висновок з цього надається відповідним органом державного нагляду в електроенергетиці.
З метою захисту прав споживача бути приєднаним до електромереж у разі відсутності технічної можливості приєднання законопроектом пропонується встановити максимальний період відстрочки приєднання - не більше 3 років. Тобто, за цей період має бути профінансовано в установленому законопроектом порядок створення такої технічної можливості.
Відповідно до закону, правовідносини, пов'язані з приєднанням об'єктів замовників до електричних і газових мереж (у тому числі правовідносини, що виникають у зв'язку з розпорядженням такими мережами і сплатою пайової участі), регулюються законодавством, яке діяло до набрання чинності цим законом, якщо технічні умови для приєднання до електричних або газових мереж видані замовнику до 1 січня 2013 року і будівництво таких об'єктів розпочато до 1 липня 2013 року.