Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в першому читанні за основу законопроект № 9001-д від 7 грудня 2011 ініційований народним депутатом України, головою комітету ВР з питань агарної політики та земельних відносин Григорій Калетник "Про ринок землі". За відповідний законопроект проголосували 245 народних депутата.
Законопроектом передбачені такі основні положення як обмеження суб'єктного складу осіб, які можуть набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення тільки громадянами України, державою і територіальними громадами. Іноземці, особи без громадянства, юридичні особи не можуть набувати у власність землі сільськогосподарського призначення за цивільно-правовими договорами, крім того, відповідні особи, які після вступу цього закону в силу, будуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зобов'язані відчужувати їх протягом одного року з дати вступу. Земельні ділянки, які не були відчужені в строк будуть відчужуватися примусово, за рішенням суду.
Крім того, закон передбачає, що покупець земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зобов'язаний подати декларацію про джерела надходження коштів за формою, затвердженою Кабінетом міністрів України.
Також, законопроектом передбачено запровадження максимальної площі земель сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності однієї фізичної особи не більше 100 га. незалежно від місця їх розташування, як раніше РБК-України заявляв голова Державного агентства земельних ресурсів України (Держземагентства) Сергій Тимченко.
Проект закону передбачає, що у разі успадкування земельних ділянок, і перевищенні внаслідок цього загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України, громадянин зобов'язаний у термін до одного року з моменту набуття права власності на такі земельні ділянки привести загальну площу земель належать до граничної максимальної площі шляхом їх відчуження.
Загальна площа земельних ділянок, що може перебувати в оренді однієї людини з урахуванням пов'язаних осіб та осіб, пов'язаних з ним відносинами контролю, не може перевищувати 6 тис. га сільськогосподарських угідь на території одного району і не більше 5% площі сільськогосподарських угідь на території області.
Законопроект, крім того, передбачає державну реєстрацію осіб, які ведуть товарне сільськогосподарське виробництво, особисте селянське господарство за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи; а також забезпечення державного контролю за дотриманням законодавчих обмежень щодо максимальних площ сільськогосподарських земель, які можуть перебувати у власності одногоособи.
Крім того, в ході розгляду законопроекту, виступив міністр аграрної політики і продовольства Анатолій Присяжнюк, якій заявив, що до другого читання в законопроекті має бути передбачено виключне право держави на купівлю землі: "Я впевнений, що до другого читання в законопроект буде включена поправка про виключному праві держави на володіння землею. І я впевнений, що ця поправка буде проголосована ", - заявив міністр. Також Присяжнюк зазначив, що законопроект прийняти необхідно, оскільки він дає можливість розблокувати роботу аукціонів з продажу земель несільськогосподарського призначення. Крім того, міністр запропонував іншу назву відповідного законопроекту: "вважаю, що закон повинен називатися" Про обіг сільськогосподарських земель ", це буде правильніше", - сказав Присяжнюк. Также Присяжнюк отметил, что законопроект принять необходимо, поскольку он дает возможность разблокировать работу аукционов по продаже земель несельскохозяйственного назначения. Кроме того, министр предложил другое название соответствующего законопроекта: "считаю, что закон должен называться "Об обороте сельскохозяйственных земель", это будет правильней", - сказал Присяжнюк.
Нагадаємо, 17 листопада ВР відправила на повторне перше читання проект закону № 9001-1 ініційованого Кабінетом міністрів України про ринок землі.