Рада прийняла за основу проект щодо запобігання стягнення Росією коштів з "Укроборонпрому"
За документ у першому читанні проголосували 230 нардепів
Парламент підтримав за основу проект закону №6697 "Про внесення змін до Законів України щодо вирішення деяких питань заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" перед державою-агресором та/або державою окупантом та забезпечення їх стабільного розвитку", передає кореспондент РБК-Україна.
За документ у першому читанні проголосували 230 нардепів.
Так, у пояснювальній записці підкреслюється, що наразі склалася ситуація щодо штучного зловживання своїми правами з боку підприємств РФ, які уклали ряд господарських договорів з підприємствами українського оборонно-промислового комплексу (ОПК) на поставку товарів військового призначення та подвійного використання. Указом президента було передбачено припинення "експорту до Російської Федерації товарів військового призначення та подвійного використання з метою їх військового кінцевого використання Російською Федерацією, за винятком космічної техніки, яка застосовується для досліджень та використання космосу в мирних цілях у рамках міжнародних космічних проектів". Тому такі контракти, укладені до серпня 2014 року, стало неможливо виконати.
"Більшість договорів передбачало передплату у розмірі понад 80%, а здебільшого навіть повну. Тобто, кошти були зараховані на українські підприємства та товар по замовленню було виготовлено, однак у зв'язку з введенням в дію указу президента, фактично поставити товар на територію замовника не вбачалося за можливе", - вказано у записці.
Таким чином, кошти замовника було в повному обсязі використано на виробництво продукції, однак передати її неможлива, а швидко знайти покупця на такий товар індивідуальної специфікації, щоб повернути кошти, у зв’язку із специфікою ринку теж не вдається.
Підкреслюється, що підприємства-замовники продукції почали звертатися до судів на території Росії для стягнення заборгованості, пені та інших штрафних санкцій, незважаючи на посилання українських підприємств на обставини непереборної сили (форс-мажорні).
"Такий підхід та необ’єктивне проведення судового розгляду на території держави-агресора спричинив винесення ряду судових рішень, за якими українські сторони зобов’язані виплачувати суми, які перевищують вартість самого договору. Такий перебіг подій часто гальмує, а інколи навіть може зупинити роботу підприємств українського оборонно-промисловий комплекс, що негативно відображається на обороноздатності України", - зазначили автори документу.
Законопроектом пропонуються механізми захисту господарської діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу, внесених до переліку об'єктів держвласності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, від негативних наслідків впливу юридичних осіб, зареєстрованих на території РФ або юридичних осіб з іноземними інвестиціями Росії.
"Цей законопроект дозволить нам попередити втручання держави-агресора в господарську діяльність українських оборонних підприємств та не допустити примусового стягнення з них коштів та майна", - зазначив один із авторів законопроекту, нардеп від фракції "Блок Петра Порошенка" Андрій Вадатурський.
Нагадаємо, раніше наглядова рада Державного концерну "Укроборонпром" прийняла рішення про оптимізацію внутрішньої структури і скорочення 40% співробітників.