Повернення готівки коштів на банківські рахунки хоча б у розмірі 10% може призвести до зростання ВВП від 1, 5 до 2,0%. Таку думку висловив незалежний фінансовий експерт Анатолій Заїка.
«Мало хто звертає увагу на той факт, що населення та суб'єкти підприємницької діяльності тримають у банках тільки незначну частину коштів, порівняно з кількістю грошей в українській економіці», - сказав він.
За його словами, порівняння двох сум - близько 600 млрд грн (у еквіваленті), розміщених на депозитах у банках, і 220-240 млрд грн, які не працюють на реальну економіку - змушує задуматися, де знаходиться резерв дешевих внутрішніх ресурсів в Україні.
Експерт підкреслив, що залишки на кореспондентських рахунках комерційних банків у НБУ останнім часом коливаються в межах 23-28 млрд грн. Тобто, на його думку, поза банківською системою може перебувати в десять разів більше.
У зв'язку з цим Заїка зазначив, що повернення налу на банківські рахунки хоча б у розмірі 10% може призвести до зростання ВВП від 1,5 до 2,0%. Експерт звертає увагу, що ці цифри дуже обнадіюють, оскільки за найоптимістичнішими прогнозами зростання ВВП очікується не вище 2-3,5%. «Тому навіть песимістичний прогноз в 1,5% для української економіки буде дуже показовим. Банківська система отримає від цього додаткове джерело ліквідності, а бюджет - надбавку до дохідної частини, адже і з цих сум будуть сплачені податки», - підкреслив аналітик.
Він переконаний, що обмеження готівкових розрахунків не створить дискомфорту для українців. На його думку, наявність близько 140 тис. платіжних терміналів у торговельній мережі України дає підстави стверджувати, що особливих претензій у населення до незручності розрахунками платіжними картами не повинно бути.
«Крім того, покупці, що накопичили раніше кошти на великі покупки в іноземній валюті, будуть мотивовані проконвертувати їх у гривню, розмістити на депозити з досить привабливими в порівнянні з валютними ставками, і при здійсненні угод купівлі тільки дати розпорядження банку на перерахування коштів продавцю», - резюмував Заїка.
Нагадаємо, Міністерство юстиції зареєструвало постанову НБУ про обмеження готівкових розрахунків. Даною постановою Нацбанк обмежив готівкові розрахунки для підприємств (підприємців) протягом дня до 10 тис. грн, а також для фізичних осіб при розрахунках з підприємствами (підприємцями) і між собою за договорами купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню, до 150 тис. грн.