Війська НАТО передали північно-східну афганську провінцію Панджшір під контроль афганських сил безпеки, повідомляє "Голос Америки".
"За останній тиждень функції з забезпечення безпеки в п'яти провінціях були передані афганській стороні", - йдеться у повідомленні. Більшість районів провінції Кабул також незабаром передадуть під контроль місцевих сил безпеки. У самому Кабулі афганські сили забезпечують безпеку з 2008 р.
Провінція Панджшір, розташована приблизно в 130 км від Кабула, завжди була оплотом сил, що борються з "Талібаном", і присутність сил НАТО не була особливо помітною.
23 липня сили під командуванням НАТО передали афганським силовим структурам контроль за безпекою в місті Мазарі-Шаріф - столиці провінції Балх на півночі країни.
17 липня служби безпеки Афганістану перебрали у НАТО контроль над центральною афганською провінцією Баміан. Баміан став першою з семи зон, контроль над якими повинен перейти до афганської армії відповідно до плану, оголошеного в березні ц. р. Президентом Афганістану Хамідом Карзаєм.
Нині чисельність міжнародного контингенту в Афганістані складає близько 150 тис. осіб.
Раніше Президент США Барак Обама оголосив, що 10 тис. американських військових будуть виведені з Афганістану до кінця року, ще 23 тис. - до вересня 2012 р.
Після цього низка європейських країн, зокрема Франція та Німеччина, також заявили про скорочення свого контингенту. Вже до кінця 2012 р. Франція виведе близько тисячі військовослужбовців - чверть контингенту. Про це заявив Президент Франції Ніколя Саркозі.
Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон також оголосив про виведення з Афганістану 500 військовослужбовців до кінця 2012 р., що скоротить дислокований там британський контингент до 9 тис. осіб.
Представники західної коаліції пояснюють виведення військ тим, що після 10 років бойової операції проти талібів, відповідальність за ситуацію в країні повинні взяти на себе самі афганці.
6 лютого ц.р. Президент Афганістану Хамід Карзай оголосив про початок переходу відповідальності за безпеку в Афганістані від НАТО до сил місцевих армії та поліції. Як зазначили тоді представники НАТО, перехід буде поступовим. У кожному конкретному регіоні будуть враховувати ситуацію, що там склалася.
У свою чергу, експерти відзначають, що процес виведення військ НАТО з Афганістану буде складним. Як показало соціологічне дослідження ООН, афганське населення не довіряє місцевій поліції. Афганці відзначають корумпованість працівників МВС, а також те, що поліцейські нерідко керуються особистими симпатіями до тих чи інших осіб, а не нормами закону.