Відновлення економіки України прискорилося. НБУ назвав причину
У листопаді 2021 року Індекс виробництва базових галузей (ІВБГ) зріс на 13,7% р/р. Основний внесок у зростання ІВБГ мало сільське господарство (зросло на 53,8% р/р) передусім завдяки рекордному врожаю пізніх зернових і технічних культур, зокрема кукурудзи.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Макроекономічний та монетарний огляд НБУ (грудень 2021 року).
За даними НБУ, за 11 місяців 2021 року ІВБГ зріс на 4,3% (у 2020 році за цей період впав на 4,4%).
У промисловості зростання сповільнилося (до 0,4% р/р). Так, в енергетиці відновився спад через теплішу, ніж торік, погоду та дефіцит вугілля. Попри високі врожаї, знизилися обсяги виробництва в харчовій промисловості, зокрема через зменшення обсягів виробництва цукру на тлі подорожчання газу. Зростання добувної промисловості залишилося стриманим через збереження спаду у добуванні вугілля та металевих руд, водночас попит з боку будівництва підтримував високі обсяги добування інших корисних копалин, йдеться в огляді.
За даними НБУ, зросла хімічна промисловість завдяки завершенню капітальних ремонтів на окремих підприємствах, а також внаслідок збільшення виробництва медичного кисню на тлі погіршення епідемічної ситуації. Нарощення виробництва трубної продукції через підвищене споживання з боку нафтогазового сектору та зменшення дефіциту коксу за рахунок імпорту забезпечили зростання в металургії. Відновлення інвестиційного попиту сприяло прискоренню зростання у машинобудуванні.
У будівництві спад сповільнився (до 1,4% р/р) завдяки поліпшенню показників будівництва інженерних споруд внаслідок збільшення бюджетних видатків на інфраструктурні проекти.
Активний експорт продукції с/г і нарощення імпорту нафтопродуктів сприяли зростанню оптової торгівлі та вантажоперевезень. Посилення карантинних обмежень на тлі переходу більшості областей до "червоних зон" призвело до сповільнення зростання пасажирського транспорту.
Попри посилення обмежень, зростання роздрібної торгівлі незначно прискорилося. Цьому сприяли високі темпи зростання реальних заробітних плат, а також звільнення від карантинних обмежень вакцинованих осіб і осіб із негативним ПЛР-тестом, йдеться в огляді НБУ.
Нагадаємо, в жовтні НБУ погіршив прогноз відновлення економіки після кризи. НБУ прогнозує зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) в Україні в 2021 році на 3,1%. У липні НБУ прогнозував зростання економіки на рівні на 3,8%.
Зазначимо, у державному бюджеті на 2022 рік закладено зростання ВВП України на 3,8%.